Izvor: Blic, 20.Avg.2001, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Tipičan beogradski rokenrol
Tipičan beogradski rokenrol
U 'pasje' popodne, kada teška omorina pritiska Beograd, a tek poneki prolaznik pokušava da pobegne od nesnosne žege, u senovitom i skrovitom stanu u strogom centru, adaptiranom u studio, Bajaga zajedno sa saradnicima preslušava svoj novi album. Sudeći po njegovoj reakciji prilično je zadovoljan. Skoro svaki takt pesama prekidaju njegove opaske poput 'slušaj ovo', pa 'sad, sad je najbolji deo...', 'a šta kažeš na ovaj solo?' i tako redom. Nosač >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << zvuka za koji će se, a to je utisak posle prvog slušanja numera, otimati izdavači, nosi naziv 'Zmaja od Noćaja'. Bajaga kaže da je reč o 'tipičnom beogradskom roku', ali u skladu sa modernim tendencijama. Sem brzih, gitarski žestokih pesama, tipičnih balada, ima tu svega, pa čak i tehno bluza, kako glasi ime jednog od budućih hitova. Na novom albumu dobila je mesto i interesantna obrada pesme legendarne grupe 'Kleš', u prevodu 'Da li da ostanem ili da bežim', sa 'angažovanim' tekstom. Dok pijemo hladno piće u toplom stanu, naš ljubazni sagovornik objašnjava zašto je napisao navijačku himnu za 'Crvenu zvezdu' koja je svoje vatreno krštenje doživela je prošle srede uoči fudbalskog meča sa 'Bajerom'.
- Prvi put u karijeri sam uradio navijačku himnu za 'Crvenu zvezdu' i to u tri, tačnije dve verzije, jer će jedna od njih biti matrica, pa da ljudi mogu da vežbaju kod kuće, sami (smeh). Uvek sam navijao za ovaj klub, često sam išao na njihove utakmice, moj sin je takođe vatreni fan. Otkad je i on krenuo da se pali na fudbal, počeo sam da ga vodim na sve važnije mečeve, i poznaju ga svi iz uprave kluba. Smatrao sam da je Zvezda imala pesme koje su O.K, ali da je došlo drugačije vreme i da bi im lepo 'legla' neka nova numera. Najverovatnije će himna biti poklon-numera na CD-u, ili će ljudi iz kluba odlučiti kako da je distribuiraju dalje, jer je ona, ipak, odvojena od albuma. Mnogi kažu da ste, kada je reč o hitovima, Zdravko Čolić u rok-muzici? Pozlati se sve što napišete?
- Možda je jedina sličnost, osim što smo Čola i ja prijatelji, u tome što obojica veoma ozbiljno pristupamo poslu. Ja sam više autor, on više pevač, a ukoliko nešto radiš dugo uz maksimalno angažovanje, onda to mora da bude dobro. Naravno, pod uslovom da si talentovan. Mi četiri godine nismo snimili album, a nismo želeli da sa nekim polovičnim varijantama izlazimo pred publiku. Posle tolike pauze želeo sam da zaista napravim jednu dobru ploču. Prošlog februara smo iznajmili ovaj prostor i počeli da pripremamo materijal, a evo sada je već avgust. Nisam stigao baš da se odmorim, ugrabio sam par dana između miksa i postprodukcije, da bih se pridružio svojoj porodici u Grčkoj. E sad, treba naći izdavača, mada mislim da to neće biti preterano veliki problem, jer kad je nešto dobro, to svi žele. Kažete da će album nositi duh modernog vremena, ali i zadržati starinski šmek, sve je uživo odsvirano, a opet ima i kompjutera?
- U zvuku je napravljena kombinacija koja oslikava 'Bajagu i instruktore', ali u 2001 godini. Ispoštovali smo sve muzičke pravce, koji sada postoje, ali smo umiksali pravu fuziju različitih stilova. Ceo taj fazon nazivam 'novi beogradski organski optimizam'. Pojasniću: novi beogradski je valjda jasno, organski je muzički termin i znači da smo, sem kompjutera, koristili mnoštvo instrumenata uživo, a optimizam je zbog toga što smatram da iz ove ploče on jednostavno izbija u neograničenim količinama, bez obzira na obrađene teme.
Reči u pesmama su vesele, jednostavne i pametne, bez preterane filozofije. U čemu je tajna dobro napisanog teksta?
- Moram da priznam da sam bio prilično rečit dok sam pisao tekstove i imao sam gomilu verzija svake pesme. Na snimanju recimo, ukapiram da nešto može i drugačije da se otpeva, pa to izmenim. Neke stvari sam menjao u poslednji čas. Ne znam. Tekstovi su mi oduvek bili veoma važni, ljudi očekuju od mene da oni budu dobri. Ja volim da se izražavam na takav način. Ovaj album je prilično duhovit, pa čak i socijalne teme koje ste obradili?
- Da, jer u nekom fazonu poseduje duh 'Pozitivne geografije', koja je takođe bila prilično šarena, ali u tehnološkom smislu. Ali dobro, sada je drugačije vreme... U principu, nisam depresivac kao čovek, zbog toga i tekstovi ne bi trebalo da budu drugačiji od toga kakva si osoba. I to sam pokušao nekako da prenesem. Ne radim takve stvari svesno, jednostavno, pišem na takav način, imam neki svoj stil koji sam godinama izgrađivao, i tako, plivam na svom terenu. Da li vam prija kada vam neko kaže da se pronašao u nekoj vašoj pesmi?
- Veoma mi je drago kad mi neko to kaže. Evo, sad ovu novu ploču nije čulo mnogo ljudi, jer bi trebalo da je objavim tek krajem septembra, ali moji prijatelji, od kojih većina nije iz muzičkog posla, su već izabrali svako svoju pesmu. To je veliki kompliment. Interesantno je što ih svi različito doživljavaju u odnosu na mene i druge. Nije loše kada na ploči ima različitih stilova, a drugo, ja zaista ne volim da štancujem numere u istom fazonu. To mi je dosadno, uvek stanem na dve-tri slične, znaš, ne mogu da napravim pedeset takvih. Možda odete u 'simfo-vode' kao Bregović? Zar njegovim primerom krenuli su mnogi smatrajući da je to moderno?
- Ne, ne, ma jok, to Brega super radi. Ne vidim sebe sa filharmonijama, probao sam jednom tako nešto sa Jadrankom Jovanović. Ipak, više sam za kombinaciju žive svirke sa mašinama, jer tako većina bendova svira. Planiramo da napravimo turneju sa velikim koncertima, velika mi je želja da posle mnogo vremena obiđem celu Srbiju. Dugo nismo nastupali u Nišu, Novom Sadu, u Beogradu... Mislim da ćemo ove zime biti prilično aktivni... NADA GRUJIĆ



