Izvor: Kurir, 18.Avg.2011, 13:57 (ažurirano 02.Apr.2020.)
"TRKOM ZA DAH" PROTIV RAKA PLUĆA
BEOGRAD - Manifestacija "Trkom za dah" posvećena borbi protiv raka pluća, održana je sinoć na Sportskom centru "Tašmajdan" u prisustvu velikog broja javnih ličnosti i građana.
Naši proslavljeni vaterpolisti, plivači, novinari i umetnici takmičilli su se u plivačkoj trci, koja je deo velike kampanje na nacionalnom nivou posvećene prevenciji i ranom otkrivanju raka pluća. Cilj kampanje je da ukaže građanima na značaj redovnog pregleda pluća, kao jedne od mera prevencije >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << ove maligne bolesti.
Koliko je zdravo baviti se sportom i koliko su vodeni sportovi zdravi za pluća, još jednom su podsetili naši proslavljeni vaterpolisti Gojko Pijetlović, Marko Avramović i Aleksandar Ćirić, Saša Plećević - dr Feelgood, vaterpolistkinje Dragana Ivković i Jovana Dujović, Igor Miklja, Aleksandar Jovanović, Tanja Rađenović, Miljan Milićević, Ivan Golušin i drugi.
Poznatim ličnostima, kao promoteri akcije pridružili su se i posetioci Tašmajdana. Publika je uživala u trkama na 25 metara u kojima su snage odmerili nekoliko nasumice izabranih posetilaca iz gledališta, javne ličnosti i profesionalni sportisti, a posebno uzbudljivo je bilo u štafetnoj trci 3x25 metara. Bivši vaterpolo reprezentativac Srbije Aleksandar Ćirić pobedio je u trci sportista, dok je Aleksandar Jovanović bio najbrži u trci poznatih ličnosti.
Takmičenje u plivawu simbolično je označilo početak kampanje za borbu protiv raka pluća na nacionalnom nivou, koju su, pod sloganom "Tvoja pluća, tvoja odluka", pokrenula strukovna zdravstvena udruženja pod pokroviteljstvom Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje.
Pored Beograda, u naredne dve nedelje akcija "Trkom za dah" biće održana i u Novom Sadu, Nišu, Jagodini i Subotici.
Rak pluća je najsmrtonosnije i najčešće maligno oboljenje. U Srbiji svake godine 4.800 osoba oboli od raka pluća. U svetu, od ove bolesti, svaki minut život izgube dve osobe, ili 3.000 ljudi dnevno, odnosno, više od milion godišnje.
MONDO TV: Tvoja pluća, tvoja odluka
Izvor: Mondo, 18.Avg.2011
Manifestacija "Trkom za dah" posvećena borbi protiv raka pluća, održana je sinoć na Sportskom centru Tašmajdan u prisustvu velikog broja javnih ličnosti i građana.
















