Izvor: Blic, 28.Jan.2018, 21:38   (ažurirano 02.Apr.2020.)

TAJNA KUĆA U BEOGRADU Porodični dom od 250 kvadrata pretvorila u raj za 107 MAČAKA (FOTO, VIDEO)

Jedna privatna kuća od 250 kvadrata u Beogradu pretvorena je u prihvatilište za mačke i u njemu 107 njih trenutno dobija svu pažnju i negu.

Sve mačke u prihvatilištu podeljene su u kategorije. Svaka od njih ima svoj kutak, od juniora i seniora, preko gerijatrije, do privilegovanih i onih sa posebnim potrebama. Zakonska zastupnica ovog "sirotišta za mačke", kako ga naziva, uz molbu da lokacija prihvatilišta, pa i njeno ime, ostanu poznati redakciji, radi u dve smene. Zadužena >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << je za zdravstvenu negu i brigu o mačkama, jer je, kaže, odavno naučila kako da daje injekcije i infuzije, dok su dva stalna volontera, koji su admnistratori veb i Fejsbuk stranice, zaduženi za "fizički rad i maženje životinja".

Prihvatilište radi u okviru udruženja "Pomoć životinjama - Help animals" zahvaljujući kojem je za bezmalo dve decenije spaseno više hiljada pasa i mačaka, ali njegova vlasnica ističe da životinje u Srbiji generalno veoma loše žive i njeno udruženje nudi drugačije rešenje: konačno donošenje propisa o obaveznoj sterilizaciji vlasničkih pasa i mačaka.

O LUKSUZU

- Čišćenje oko 200 kilograma posipa je jedan od najtežih poslova jer se čisti tri puta dnevno. Voda se svakodnevno menja, suva hrana stoji uvek, a mokra se daje predveče. Ovde non-stop mora da bude neko prisutan. Naravno, na snimku se, prema kriterijumima građana Srbije, vidi luksuz, ali smeštaj u kojem su mačke je moja privatna kuća koja je postojala pre otvaranja prihvatilišta – objašnjava zastupnica udruženja.

Krevetiće za mačke pravio je njen suprug, donatori su dostavili materijal za posteljine, a volonteri ih šili.

Ona objašnjava da se za sve što je potrebno umiljatim macama snalazi sama, a da nešto doniraju i građani. Udomljavanja, kaže, skoro i nema, ali svako ko poželi da ljupkim stvorenjima pruži dom potrebno je da ispuni samo jedan uslov: da žive još bolje i bezbednije nego u azilu.

Reporteri "Blica" uverili su se da mačke žive u lepom okruženju i sve je "kao u apoteci". Međutim, kako nam je ispričala zastupnica prihvatilišta, postoje problemi koji se moraju rešiti.

- Svest naših građana o sterilizaciji je dno dna, a svest države, posebno veterinara, da ih edukuje o sterilizaciji je ispod svakog dna. Priča o životinjama u Srbiji nije o kucama i macama, već horor priča. Koliko se u ovom trenutku koti mačaka u nekoj ledari bez hrane? Kuda nas vodi sve to kao narod? Ne možemo biti takvi egoisti – priča humana gospođa koja je, kaže, osim životinjama neretko pomagala i ljudima.

PREDLOG ZA TRAJNO REŠENJE

Ona dodaje da osim Zakona o dobrobiti životinja, nemamo zakon o njihovoj zaštiti zbog čega "sa svim životinjama možete da radite šta hoćete, jer su kazne za najstrašnija mučenja i ubijanje simbolične". Stoga predlaže trajno rešenje koje bi, kako kaže, svima odgovaralo, a to je novi pravilinik.

SAMO DVA REGISTROVANA U SRBIJI

U Srbiji sa sedam miliona stanovnika postoje samo dva registrovana prihvatilišta za mačke. Jedno je u Subotici, a drugo je u Beogradu.

- Nepodnošljiv je pritisak građana da napuštajuće mačke smeste u azil kojeg se sete tek kada je njima potrebna pomoć. Važno je da građani znaju da država ne pomaže privatne azile i da oni postoje samo zbog nemerljive empatije vlasnika azila prema životinjama – kažu u udruženju.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.