Izvor: Blic, 03.Nov.2007, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Skrnave sećanje na žrtve
Centar "Simon Vizental" iz Jerusalima zatražio je juče od naših vlasti da iskoriste svoj autoritet i otkažu ili premeste današnji nastup britanskog sastava "Košin" sa Starog sajmišta. Bila je to reakcija na novinarsku priču koja je obišla ceo svet da se na prostoru najvećeg stratišta na Balkanu redovno održavaju koncerti.
Centar "Simon Vizental" je podsetio da je Staro sajmište u Drugom svetskom ratu bilo nacistički koncetracioni logor u kome je ubijeno oko 50.000 >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << Srba, Jevreja, Roma i ostalih antifašista. Održavanje koncerta na tom mestu, zbog toga predstavlja uvredu za žrtve i uspomene na njih. Direktor Centra "Simon Vizental" Efraim Zurof podsetio je da je predsednik Srbije Boris Tadić u nedavnom razgovoru saopštio da želi da na tom mestu bude podignut muzej posvećen sećanju na Holokaust. Zurof je podržao Tadićevu ideju i zamolio vlasti u Beogradu da do realizacije te ideje ne dozvole da se povređuje čast i ponos žrtava logora.
Organizator koncerta "Long plej" tvrde da su koncert grupe "Košin" zakazali na Starom sajmištu jer su svi drugi odgovarajući prostori u gradu bili zauzeti. Iako se na Sajmištu sviralo i ranije, cela situacija im je neprijatna i ne znaju šta će sa sobom od muke. Sve vreme pokušavaju da pronađu neki drugi prostor u kome bi se održao koncert, ali im to ne polazi za rukom.
- Podržavamo apel, ali na žalost ne možemo da raskinemo ugovore i vratimo karte. Ono što možemo da uradimo, u slučaju da do poslednjeg trenutka za "Košin" ne uspemo da pronađemo drugo mesto, je da sav prihod uplatimo Gradu, opštini ili onom ko je nadležan za taj prostor. Potrešeni smo i neprijatno nam je, ali kada smo zakazali koncert znali smo da se na Starom sajmištu i ranije sviralo, a ne i koliko je ljudi tu stradalo - kažu u koncertnoj agenciji "Long plej".
Da podsetimo, nastupu britanskog benda u Spasićevom paviljonu na Starom Sajmištu prvo se usprotivila u opština Novi Beograd.
Šta je do sada organizovano u Spasićevom paviljonu
DJ Timo Mas, 25. mart 2006.
DJ Marky i Stephan Porter, kao i domaća podrška Boki & Dacha, 28. aprila 2006.
Međunarodno prvenstvo u brejkdensu, leto 2006
Doček Srpske nove godine pod nazivom "Laud & Clear" organizovao je "Tuborg", a nastupili su DJ Tommyboy, X-Press 2, DJ Stephane K i DJ John Creamer, 13. i 14. januar 2007.
Boy George, 11. mart 2007.
Grupa "Shakta" i Seb Taylor, 7. april 2007.
"Košin" možda odustane
Predviđeno je da "Košin" izvede pesme sa najnovijeg albuma "Kako popraviti štetu". Njihovi tekstovi se bave štetom na emotivnom, političkom i ekološkom planu koja je nastala različitim aktivnostima ljudi kroz vekove. Pošto je tekstom "Srbi organizuju koncert u bivšem koncentracionom logoru" i njihovo ime obišlo svet, postoji mogućnost da sami odustanu od nastupa.






