
Izvor: Blic, 29.Maj.2008, 11:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Skele po gradu nisu obezbeđene
Iako je obaveza izvođača radova da gradilište ogradi ili postavi znak upozorenja, brojna gradilišta u gradu potpuno su otvorena. Najveći je problem u centru grada, gde najčešće nema mesta da se postavi ograda, pa su Beograđani prinuđeni da prolaze pored ili ispod građevinskih skela. Stručnjaci tvrde da opasnosti po prolaznike nema, ali ipak savetuju građane da ih obilaze.
Pre nekoliko dana devetogodišnji M.U. zadobio je potres mozga usled pada sa skele visine tri i >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << po metra u Ulici Kapitanova gradina. Dečak se na skelu, do koje je pristup bio potpuno slobodan, popeo pokušavajući da dohvati loptu. Skela na vrtiću „Mrvica" bez ograde i znaka upozorenja stoji već više od godinu dana iako se na zgradi ne vrše nikakvi radovi.
Mnogi Beograđani prinuđeni su da skoro svakodnevno prolaze pored gradilišta ili ispod građevinskih skela.
- Prolazim ispod skela samo kad moram. Ne mogu da se otmem utisku da će se svakoga trenutka sve obrušiti na mene - kaže Jovana Milošević, jedna od prolaznika u Bulevaru kralja Aleksandra.
Međutim, prema rečima stručnjaka, razloga za zabrinutost nema jer skele moraju da zadovolje standarde bezbednosti, koje inspekcija proverava bar jednom mesečno.
- Sve skele su proverene kad su postavljane i kontrolišu se redovno, tako da za građane koji prolaze ispod, nema opasnosti - kaže Ljubica Bogunović, građevinski inženjer Inspektorata zaštite na radu i dodaje da ova inspekicija vrši redovne kontrole skela zbog bezbednosti radnika.
Po njenim rečima kad je u pitanju bezbednost prolaznika, jedina mera zaštite je ograda. Ukoliko na ulici nema mesta da se ona postavi, onda je neophodno oko skele razvući traku kako prolaznici ne bi išli ispod nje ili postaviti vidljiv znak upozorenja. Svaki izvođač radova je dužan da to uradi. Međutim, čest je slučaj da to nije tako.
Iako smo pokušali da saznamo šta se događa u slučaju kad izvođač radova ne ispuni svoju obavezu i osigura bezbednost prolaznika, nismo uspeli. U Inspekciji zaštite na radu rekli su nam da je u njihovoj nadležnosti bezbednost radnika na gradilištu i da je za bezbednost prolaznika nadležna građevinska inspekcija. Međutim u građevinskoj inspekciji kažu da oni za to nisu nadležni i da je to oblast delovanja Inspekcije zaštite na radu.
- Kad su radovi na građevini u prekidu najčešće se skidaju se daske i ostavlja samo metalana konstrukcija kako građani ne bi mogli da se penju po skelama i tako sebe dovedu u opasnost - priča Rodoljub Mihajlović iz građevinskog preduzeća „Doksat".
U slučaju da se deo objekta ruši, skele moraju biti zaštićene zastorima, kako prolaznici ne bi bili u opasnosti od otpadanja građevinskog materijala.
Čuvar - idealno rešenje
Prema rečima Rodoljuba Mihajlovića nekada ni zaštitna ograda, a ni upozorenje nisu garant bezbednosti.
- Uvek može da se dogodi da građani iz znatiželje preskoče ogradu ili se popnu na skelu, ali to rade na sopstvenu odgovornost. Gradilišta su opasna mesta za nestručna lica i zato bi idealno rešenje bilo da svako gradilište ima čuvara - kaže Mihajlović.