Sevali mačevi i buzdovani na Kalemegdanu

Izvor: Press, 24.Maj.2010, 06:07   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Sevali mačevi i buzdovani na Kalemegdanu

Stotine Beograđana uživalo je juče u viteškoj borbi mačevima kod Despotove kule na Kalemegdanu
Na prostoru pored opservatorije leteli su koplja i strele, sevali mačevi i buzdovani učesnika tradicionalnog viteškog međunarodnog turnira „Duhovi 2010.". Turnir organizovan u sklopu „Duhovskih večeri" pod pokroviteljstvom Njegove svetosti patrijarha srpskog Irineja okupio je oko 40 vitezova koji su predstavili publici 12 borilačkih disciplina.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Press << />Na poljani je razapet šator iz kog su redom izlazili takmičari, vitezovi odeveni u autentičnu srednjovekovnu opremu sa oklopima, štitovima i šlemovima. Spektaklom su bili oduševljeni pre svega mlađi Beograđani.
- Ovo sve izgleda zaista sjajno. Nikad, osim na filmovima, nisam video viteza. Prvi put sam došao na ovaj događaj, ali sam siguran da ću i dogodine biti ovde ako bude bio organizovan. Ne mogu da poverujem šta sve ovi hrabri vitezovi rade, kako se bore - priča četrnaestogodišnji Jovan I. dok sa nekolicinom drugova stoji u redu da se slika pored viteza.
Organizator Svibor savez Srbije, koji već godinama neguje tradicionalno viteštvo, predstavio je različite veštine. Na „bojnom polju" koristili su se kandžije, samostrel ili bičevi, ali i zahvati koji zaista nikoga ne ostavljaju ravnodušnim i nose određeni rizik.
Ovogodišnji spektakl na beogradskoj tvrđavi, pored domaćeg Svibor društva, privukao je i goste iz inostranstva. Svečanost srednjovekovne tradicije ulepšali su ovoga puta i predstavnici mađarskog kluba „Sveti Đorđe".

Nastavak na Press...



Povezane vesti

ODRŽAN MEĐUNARODNI VITEŠKI TURNIR „DUHOVI 2010“ NA KALEMEGDANU

Izvor: Kurir, 24.Maj.2010

Vitezovi iz Srbije i Mađarske prikazali svoje veštine u okviru Međunarodnog viteškog turnira „Duhovi 2010“..Kod Despotove kule na Kalemegdanskoj tvrđavi ratnici odeveni u metalne oklope, naoružani mačevima, topuzima, štitovima, buzdovanima, kamdžijama, strelama, kopljima....Da među ovim...

Nastavak na Kurir...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Press. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Press. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.