Izvor: Blic, 08.Jul.2007, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
S muralom je lepši grad
Na oko 70 metara dugačkom zidu brojni akademski slikari sa univerziteta umetnosti iz Beograda i Novog Sada oslikavali su jedinstveni mural juče kod Centra za kulturu i obrazovanje Rakovica. Svi su učinili da sivilo zida nestane, a povodom ove manifestacije sinoć je održani su rok koncert i performans u režiji Vladimira Lazića.
Mural je stvaralo dvadesetak akademskih slikara, a Milica Kujičić, profesor Univerziteta umetnosti u Novom Sadu, povela je i petoro bivših studenata. >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic <<
- Ovom manifestacijom želeli smo da ukrasimo sivilo zida i da mu damo život. Na zapadu je normalno da se ružni zidovi ukrašavaju, čak postoji i škola za tu vrstu umetnosti, što kod nas, nažalost, nije slučaj - kaže Milica Kujičić.
Satima su mladi slikari ukrašavali svoje parče dugačkog zida i svaki deo izražavao je stav određenog umetnika. Teme nije bilo, već je svako mogao da slika šta želi, ali tako da mural ima svoj jedinstveni pečat. Na njemu su se mogle videti razne boje i motivi iz života. Osim bojama, zid se oslikavao i sprejovima, a mlada slikarka iz Novog Sada, Sara Kujundžić o svom delu murala kaže:
- Ovo je samo jedan u nizu mojih radova i trudim se da isprobam razne tehnike. Dobro je što smo se okupili ovde i drago mi je što opet slikam s kolegama sa akademije. Slikanje murala ne bi smelo da se kvalifikuje kao narušavanje izgleda okoline, već kao mogućnost da se ona ulepša - kaže Sara, i nastavlja da šara žutim sprejom.
A njen kolega Zoran Bulatović za „Blic nedelje" je izjavio da, osim što je došao da učestvuje u zajedničkom muralu, tu je i da malo promoviše sebe i svoj rad. Prema njegovim rečima, malo ljudi zalazi u galerije, a ovo je prava prilika da sam nečemu doprinese, ali i da njegov rad bude viđen.
Duško Bjeljac, čijih grafita ima i po Novom Sadu ali i po Beogradu, smatra da bi po gradovima Srbije trebalo da bude više legalnih mesta za oslikavanje murala.
- U Novom Sadu postoji samo jedno mesto na kome umetnici mogu da izraze sebe i svoje stavove. Potrebno je mnogo više ovakvih zidova, jer sam primetio da se ljudima ovakva vrsta umetnosti dopada - kaže Duško.
Direktor rakovičkog kulturnog centra Slobodan Veljković za „Blic nedelje" je rekao kako je ova manifestacija osim ulepšavanja okoline kulturnog centra i promocija budućeg izgleda ove institucije.
- Mural koji oslikavaju ovi mladi i kreativni ljudi biće najduži mural u Beogradu. Ovim povodom želeli smo i da uredimo park ispred centra koji je dugo godina bio zapušten i neuredan - kaže Veljković.






