Izvor: Blic, 19.Nov.2008, 10:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Roda Roki uselila se na terasu „Grand Kazina“
Pre dve nedelje na terasu "Grand kazina” na Dunavskom keju naselila se roda po imenu Roki. Radnica "Grand kazina” Marijana Crnčević čija kancelarija ima pogled na "Rokijevu terasu”, desetak dana kasnije saznala je da je trudna. Tako je Roki, koji je inače već "stari Beograđanin” pošto je i prošlu zimu proveo u glavnom gradu, Marijani "doneo bebu”.
- Kako moja kancelarija ima pogled na terasu na koju je došao Roki viđala sam ga veoma često, >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << a sa kolegama sam se više puta šalila kako će nekom doneti dete. Inače, stvarno verujem da su rode simbol dece, ali ni slutila nisam da će stvarno ispasti tako. Saznala sam da sam trudna desetak dana pošto se Roki uselio na terasu. Nisam mogla da držim jezik za zubima i rekla sam kolegama, pa je ispalo da mi je Roki zaista doneo dete - priča Marijana Crnčević, koja inače već ima sina Mateju.
Roki je ubrzo postao ljubimac svih zaposlenih. Svaki dan mu daju hranu, a planiraju i da mu sagrade gnezdo.
Roda Roki na terasi "Grand Kazina"
- Stvarno je sladak. Po ceo dan se šetka s kraja na kraj terase. Ode do jedne, pa do druge ivice, onda stane i počne da se češka. Jednom je čak i kljunom kuckao na prozor. Video je kroz staklo vazu sa cvećem i verovatno pomislio da je hrana pa je hteo da je dohvati. Izuzetno je zabavan - priča Dušica Joković, radnica „Grand Kazina".
Inače, Roki i prošle zime nije odleteo na jug, već je proveo u Beogradu.
- Motao se po Luci Beograd. Ljudi su ga tamo hranili, a jedna žena koja je najviše brinula o njemu mu je i dala ime Roki. Mi smo ga kasnije prebacili na Veliko ratno ostrvo. Tamo smo primetili da mu je jedno krilo povređeno, pa zato nije imao snage da ode do Afrike. Naravno, može da preleti manje maršute, pa je tako sa ostrva doleteo do Kazina - objašnjava Saša Marković iz Zavoda za zaštitu ptica grabljivica.
Kako kaže Marković, Roki će najverovatnije moći ove zime da ostane na terasi „Grand kazina".
- Rode mogu da izdrže temperature kod nas, ali problem im predstavlja hrana. Znam da su Rokija hranili ljudi iz „Gradskog zelenila" koji imaju splav na keju. Sad su se uključili i zaposleni u kazinu, pa pretpostavljam da će imati dovoljno hrane. Inače, čak postoji mogućnost da se isuviše navikne na ljude pa da posle ne želi da ode - kaže Saša Marković.





