Rade i ono što im nije posao

Izvor: Blic, 14.Maj.2009, 12:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Rade i ono što im nije posao

Iako nemaju ugovore o radu, niti ugovore o dopunskom radu, lekari opšte medicine u prigradskim naseljima godinama izdaju potvrde o smrti. Izdavanje ovih potvrda ne postoji ni u statutima domova zdravlja kao njihova delatnost, a za to ne dobijaju ni finansijsku naknadu. Sve ovo u izjavi za „Blic” tvrdi lekarka koja radi u jednoj od prigradskih ambulanti na teritoriji opštine Voždovac.



Veliki problem je što kad lekari u prigradskim naseljima izađu na teren >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << da izdaju potvrdu o smrti ambulante ostaju prazne i pacijenti moraju da čekaju.

- Dok sam radila u ambulanti u Ripnju dešavalo se da odem da izdam potvrdu o smrti, a da se u međuvremenu pojavi pacijent u teškom stanju i umre dok sam na terenu. Smatram da bi „seoske” lekare trebalo osloboditi obaveze da izdaju potvrde o smrti i da je to isključivo posao mrtvozoračke službe pri Domu zdravlja "Palilula” - kaže za "Blic” dr Nevenka Dimitrijević, predsednica Saveza sindikata lekara i farmaceuta Srbije.

Da bi neko bio sahranjen nije dovoljno samo grobno mesto već i izvod iz matične knjige umrlih. Mrtvozoračka služba za Beograd nalazi se pri Domu zdravlja „Palilula”, ali njihovi lekari su nadležni samo za gradsko jezgro, dok u okolnim selima potvrdu o smrti izdaju lekari opšte medicine koji rade u ambulantama. Problem je što mrtvozorstvo zvanično ne spada u opis rada lekara opšte medicine, nije u sistematizaciji radnih mesta, a ne spada ni u delatnost doma zdravlja.

- Sada je akcenat na preventivi i lekari opšte medicine dužni su da idu i u kućne posete. Zato je ova mrtvoztoračka delatnost nepotrebna. Iako se tvrdi suprotno, nema dovoljno mrtvozoraca, pa lekari rade i ono što im nije posao - smatra dr Nevenka Dimitrijević.

Mrtvozoračka služba pri Domu zdravlja „Palilula” raspolaže sa osam lekara koji naizmence dežuraju 24 sata. Vršilac dužnosti direktora DZ „Palilula” dr Srboljub Raspopović kaže za „Blic” da ova služba dobro funkcioniše i da uspevaju da izdaju potvrde o smrti u zakonskom roku od tri do šest sati. On dodaje i da ne vidi problem u tome što lekari opšte medicine izdaju potvrde o smrti u prigradskim naseljima.

U slučajevima kad se posumnja na nasilnu smrt pozivaju se mrtvozorci iz SUP-a koji preduzimaju dalje korake i odlučuju da li je potrebna obdukcija.

Provera nasilne smrti

U gradu većina ljudi umre u bolnici, tvrde lekari. U selima je drugačije i tu su česti problemi. Dok seoski lekar stigne do kuće gde je preminuli da izda potvrdu o smrti, najčešće je on već obučen i u sanduku. Onda je neizvodljivo da se sa tela svuče garderoba i da se proveri ima li tragova nasilne smrti.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.