Protest Protiv diktature: Šetnja u Beogradu, Novom Sadu i Nišu (FOTO)

Izvor: NoviMagazin.rs, 23.Apr.2017, 19:57   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Protest "Protiv diktature": Šetnja u Beogradu, Novom Sadu i Nišu (FOTO)

Učesnici protesta "Protiv diktature" okupili su se i danas u Beogradu i Novom Sadu i Nišu i prošetali glavnim gradskim ulicama.

Protest "Protiv diktature" u Beogradu završen je nešto posle 21 čas.

Učesnici protesta okupili su se oko 18 časova ispred Doma narodne Skupštine odakle su krenuli u protestnu šetnju centralnim gradskim ulicama koje su bile zatvorene za saobraćaj. Skup je prošao bez incidenata.

Oko 300 učenika prošetalo je do Terazija, >> Pročitaj celu vest na sajtu NoviMagazin.rs << potom do Trga Republike, pa Makedonskom ulicom do zgrade RTS-a u Takovskoj, a odatle su se uputili ka Vladi Srbije, pa do Slavije, a potom Ulicom Kralja Milana do Doma Narodne skupštine.

Na čelu kolone bili su dobošari, veliki transparenti "Dole diktatura" i "Fer i slobodni izbori, sloboda medija, departizacija, decentralizcaija, zaštita i poboljšanje radnih prava", kao i auto sa ozvučenjem sa kojeg se puštala muzika.

Podršku demonstrantima danas su dali i predstavnici Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Vojvodine, Forum beogradskih gimnazija i Unija sindikata prosvetnih radnika.

Studentkinja Filozofskog fakulteta obratila se na početku skupa okupljenima i rekla da se ne protestuje samo protiv diktature nego i da bi se pružila podrška profesorima i učiteljima i istakla da okupljeni žele da se obrazovanje ceni.

Profesor engleskog jezika iz Kovačice Goran Herling rekao je da će od danas i prosvetari biti na ulicama zajedno sa studentima i građanima.

Profesor Filozofskog fakulteta Đokica Jovanović rekao je da je i ranije izlazio na ulice da se bori za svoja prava i da danas na protestu vidi "grupu slobodnih ljudi koji ne podležu autoritetima i sili koja pokušava da im se nametne".

Foto: Beta/Emil Vaš

Učesnici protesta su ispred zgrade RTS-e održali minut ćutanja za poginule radnike te medijske kuće tokom NATO bombardovanja i položili cveće.

Ispred Vlade Srbije oni su sa razglasa pustili pesmu "Pada Vlada" i uzvikivali "Av, Av, Av".

Okupljeni su duvali u pištaljke i nosili transparente , "Stop teroru, institucije su trule, pravo i pravda su nedostižni za građane", "Platiš, studiraš, ne radiš, odeš", "Fabrike radnicima, budžeti studentima", "Kupi nam diplome, Nebojša", "Večerašnja ponuda - povoljan upis u prvi razred nakon učlanjenja u SNS", "Danas šetamo da sutra ne bismo otišli" i druge.

Sledeći protest najavljen je za sutra u 18 časova.

Protest u Novom Sadu: Ne okreći glavu, deca su u pravu

Nekoliko stotina demonstranata okupilo se večeras u centru Novog Sada na novom "Protestu diktature", a potom su krenuli u protestnu šetnju centralnim gradskim ulicama.

Demonstranti su pročitali i pismo podrške od Studentskog zbora Filozofskog fakulteta u Zagrebu, a studenti iz Hrvatske su poručili da i Hrvatsku i Srbiju muče isti problemi.

"Zato je vaš protest važan za sve nas. Borimo se solidarno protiv samovolje pojedinaca, cenzure, instrumentalizacije medija. Ali, borimo se i za besplatno i za javno dostupno obrazovanje", poručili su studenti iz Zagreba.

Miodrag Vasić, profesor Elektrotehničke škole "Mihajlo Pupin"“ iz Novog Sada rekao je da je trebalo da profesori i stariji pokrenu protest, a mladi da ih podržavaju, ali ne obrnuto.

"Zajedno treba da nastupimo protiv svake vrste nepravde i za to je kriv čitav sistem. Zbog toga treba da se borimo protiv onih koji taj sistem sprovode. Vlast nije kakva treba da bude. Da li nije sposobna, da li neće, da li je kriminalna – svejedno je, rezultati su važni, a oni su veoma loši", rekao je Vasić.

Potpredsednik Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Vojvodine Dušan Kokot rekao je da ne može da ćuti dok gleda kako se država i društvo "koje smo svi zajedno gradili, raspada pred našim očima.

"Volim ljude, ne volim diktatore, gade mi se", poručio je Kokot i ocenio da vlast u Srbiji smišljeno uništava obrazovanje, jer im ne trebaju obrazovani ljudi koji kritički misle.

Foto: Beta/Dragan Gojić

"Na vlasti su krpelji, koji se nakače i sisaju, i sisaće dok god ih ne budemo oterali. Na svaki mogući način ova država pokušava da otera ono što je najbolje odavde, da bi mogli da caruju i vladaju oni koji su do škola došli kupujući diplome. To je ambrozija ovog društva. Ljudi, uzmite život u svoje ruke, borite se za sebe!", rekao je Kokot.

Demonstranti nose transparente "Strani investori, marš iz Srbije", "Za besplatno obrazovanje", "Mi studiramo, oni profitiraju", "Gde nema slobode, nema ni istine", "Ne okreći glavu, deca su u pravu", "Za besplatno zdravstvo".

Niš: Protest protiv diktature podržali prosvetari

"Protest protiv diktature", 18. po redu u Nišu, protekao je u znaku podrške prosvetnih radnika učesnicima protesta.

Nekoliko desetina prosvetara organizovano je učestvovalo u protestnoj šetnji centralnim gradskim ulicama i sa platoa ispred Gradske kuće poručilo okupljenima da nastavnici i profesori u potpunosti podržavaju zahteve studenata.

Predsednica sindikata Nezavisnost niškog Filozofskog fakulteta Ljiljana Marković je kazala da je dužnost svih nastavnika i zaposlenih da budu uz svoje studente naročito kada se bore za pravnu državu i pravdu.

Ona je dodala da su to vrednosti koje prosvetni radnici pokušavaju da usade deci još od prvog razreda osnovne škole.

Foto: Beta/Dragan Gojić

Marković je rekla da se nada da će se protest omasoviti i pozvala sve dekane, profesore i ostale zaposlene na fakultetima da dođu na proteste i prevaziđu lične strahove koji se odnose na egzistenciju i napredovanje u službi.

"Ukoliko ovi mladi ljudi zbog bezizlaznosti u kojoj živimo budu rešili da napuste zemlju više nećemo imati sa kim da radimo. To je tužno za Srbiju koja je imala takve veličine u nauci i umetnosti", naglasila je Marković.

Članica Izvršnog odbora Unije sindikata prosvetnih radnika u Nišu Gordana Arsić je istakla da ta Unija podržava svaki vid borbe protiv bolesti društva.

"Borimo se za građansko društvo koje obezbeđuje dostojanstvo svakom čoveku. Studenti imaju iste ciljeve i zato smo mi danas ovde", rekla je Arsić.

Ona je rekla da da Unija sindikata prosvetnih radnika ograđuje od svake vrste politikanstva i političkih parola.

Učesnici protesta su kao i prethodnih večeri tokom protestne šetnje zviždali iz pištoljki i vuvuzela, a nosili su parole na kojima je pisalo "Protestom protiv diktature", "Hoćemo pravnu državu" i "Obrazovanje dostupno svima".

U protestnoj šetnji učestvovalo je stotinak građana Niša.

Za sutra u 18 časova najavljeno je novo okupljanje na Trgu kralja Milana.

Nastavak na NoviMagazin.rs...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta NoviMagazin.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta NoviMagazin.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.