Izvor: Blic, 19.Feb.2008, 11:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Pokloni za srećan put u daleku Kinu
Nakon dirljive ispovesti o tome kako je pobedila rak, a koju je „Blic" objavio na Božić prošle godine, beograđanku Draganu Ličinu (23) početkom ove godine list „Blic žena" proglasio je za jednu od 10 najhrabrijih žena Srbije. Tim povodom ekipa ovog časopisa Draganu juče je iznenadila poklonima, a slučaj je hteo da to bude dan uoči njenog polaska u Peking, gde će kao apsolvent Filološkog fakulteta narednih godinu dana usavršavati kineski jezik.
Sa užasnom >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << bolešću Dragana se susrela u dvanaestoj godini, kad je na Ortopedskoj klinici „Banjica" uspostavljena konačna dijagnoza da boluje od „juing sarkoma" odnosno raka noge ispod kuka. Prognoze lekara bile su da neće preživeti, ali ni ona ni njeni roditelji nisu odustajali. Lečenje je nastavila na Institutu za onkologiju i radiologiju Srbije gde je u narednih pet godina prošla kroz14 ciklusa terapija koje su trajale po četiri - pet dana sa pauzama od po 21 dan. Tokom njih je primala citostatike i išla na zračenja. Od citostatika su joj leukociti padali na nulu, dobijala je visoke temperature, kost noge joj je napukla i ostala je bez kose. Ipak, sve je to prebrodila i sa poslednjom terapijom koja je bila završena 27. novembra 1996. godine Dragana je bila izlečena.
Od tada je prošlo 10 godina, a za to vreme ona je nastavila da niže uspehe. Završila je osnovnu i srednju školu i upisala fakultet. Danas u 17 sati kreće put Pekinga, gde će kao apsolvent Filološkog fakulteta provesti godinu dana na usavršavanju.
Poklonima koje je za nju spremila ekipa „Blic žene" Draganu je iznenadila dan uoči polaska u Kinu.
- Baš lepo što ste došli i to taman da me ispratite na put. Da znate samo kako sam uzbuđena! Već sam jednom spakovala stvari ali sad moram ponovo, jer ne smem da ponesem prtljag teži od 20 kila, što je suludo jer idem tamo na godinu dana - ispričala je Dragana pre nego smo joj predali poklone.
- Jao divni ste! Mama vidi, dobila sam telefon i to crveni! Sada ću da te zovem sa novog aparata i pričaću ti na kineskom - našalila se Dragana objasnivši da joj je crvena omiljena boja, a ništa manje se obradovala i „rimelovom" kozmetičkom paketu koga će, kaže, poneti sa sobom.
Dragana u Peking putuje o trošku roditelja koji su za ovaj put počeli da odvajaju novac kad je upisala fakultet. Tamo će biti smeštena u jednom od univerzitetskih naselja namenjenih stranim studentima gde će u učenju provesti narednih godinu dana.
Družiću se sa domaćinima
Povodom Olimpijade u Pekingu će ovoga leta biti mnogo studenata iz svih krajeva sveta, ali moja želja je da se više družim sa Kinezima, jer ću tako savladati jezik u potpunosti - kaže Dragana.











