Petice nizali bez odricanja

Izvor: Blic, 02.Jun.2007, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Petice nizali bez odricanja

Najmlađa među gimnazijama, Sedma beogradska, vrhunskim učenicima bori se za svoje mesto u obrazovnom sistemu. Ovog juna iz nje će izaći tek druga generacija maturanata. Najbolji među njima žele da ulepšaju Beograd i da od Srbije naprave lepše mesto za život.

UROŠ MARKOVIĆ (IV 5)

Želi da pomaže ljudima, pa će zato postati lekar. Voleo bi i da doprinese iskorenjivanju mita i korupcije iz zdravstva. Osim toga, osam godina se bavi odbojkom, pa kada bude prestao aktivno >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << da igra želeo bi da ostane u klubu „Obilić" kao sportski lekar.

- Uspeh je došao spontano. Srećan sam što sam uspeo da savladam sebe i počnem da prihvatam ljude i trpim razlike. To, nažalost, nisam znao ranije. Zbog toga imam veoma malo drugova iz osnovne škole sa kojima sam ostao u kontaktu.

NIKOLA BURAZER (IV2)

Studiraće politikologiju na Fakultetu političkih nauka, jer obuhvata oblasti koje ga zanimaju. Misli da je razumevanje istorije presudno za shvatanje društva. Zato nikada nije imao problema sa društevnim predmetima, dok su dani za učenje matematike i fizike u njegovom kalendaru upisivani kao „krvavi". Jedva čeka da krene na studije, ali još nema viziju čime će se tačno baviti.

- U obrazovanju nema pravde. To sam shvatio i to me boli. Više sam naučio kod kuće, nego u školi. Inače, škola me nikada nije sputavala ni u čemu. Uvek sam imao vremena za sve.

MIROSLAVA ANTONIJEVIĆ (IV 3)

Ona će postati političar. Studiraće međunarodne odnose na Fakultetu političkih nauka kako bi hronološki, kroz istoriju, „pohvatala" sve segmente politike, kao nauke. I tek tada će odlučiti kojoj stranci će pripasti i čiju će politiku slediti. Osnovni razlog je što veruje da su Srbiji potrebni školovani političari.

- Na kraju sve deluje kao sitnice koje se pamte. Drago mi je što sam svesna da sam u ovoj školi dosta sazrela, naučila o životu i ljudima, pravdi i nepravdi koje nas okružuju.

MILOŠ DENIĆ (IV 4)

Posle čudnog početka školovanja, na kraju je presrećan jer je stekao životne prijatelje koje će čuvati za čitav život. Složno odeljenje mu je takođe pomoglo da boravak u školi bude lep i podnošljiv. On će upisati Elektrotehnički fakultet, odsek fizička medicina i laseri. Voleo bi da živi u Beogradu, ali ne isključuje mogućnost da ode u inostranstvo.

- Uvek sam imao problema sa kontrolnim radovima, a pismeni zadaci iz srpskog su mi bili noćna mora. Nikada nisam umeo lepo da pišem sastave. Ujutro sam učio, a popodne sam rešavao zadatke iz matematike. Nikada ništa nisam radio vikendom.

MARJANA PILIPOVIĆ (IV 2)

Učila je sve, ali je za četiri godine uspela da zavoli latinski jezik, pa će zbog njega upisati italijanski jezik i književnost. Najteže joj je padalo učenje fizike, pa se kao „društvenjak" zalaže za ukidanje prirodnih predmeta. Tek pred kraj školovanja poverovala je roditeljima koji su joj stalno govorili da se u životu sve isplati. Nada se da će imati koristi od učenja.

- Jedva čekam da vidim kako će mi se to što sam pošteno učila vratiti. Ipak, najznačajnije je što sam u školi upoznala pet drugarica sa kojima sam osnovala M6 družinu pošto nam imena počinju sa istim slovom. To je ono pravo za ceo život.

MAJA BIJELIĆ (IV 6)

Na početku, kada je počela da niže prve petice, drugovi su je zvali „štreberka", ali su promenili mišljenje kada su počeli redovno da je sreću na žurkama u beogradskim klubovima. Maja kaže da će studirati telekomunikacije na Elektrotehničkom fakultetu i najviše žali što više neće biti „bisera na času", dobavcivanja i duhovitog društva.

- Naučila sam da dobro organizujem svoje vreme. Bavila sam se i sportskim plesom. Pošto sam preko dana uvek bila hiperaktivna, uglavnom sam učila noću. Tako mi je uvek bilo lakše jer se nisam odricala druženja.

LIDIJA MIRKOV (IV 6)

Njen nekadašnji hobi-pisanje-prerastao je puko zabavljanje, pa će Lidija upisati novinarstvo. Želja joj je da se bavi istraživačkim novinarstvom jer to odgovara njenom temperamentu i misli da bi joj to „najbolje ležalo". Smeta joj što među novinarima ima mnogo onih koji su se školovali za sasvim druga zanimanja. Druženje je u gimnaziji bilo nezaboravno, a sada, kada je sve gotovo, ništa joj ne deluje strašno.

- Upoznala sam različite ljude i od svakoga sam naučila po nešto. Nostalgija mi tek predstoji. Psihički sam spremna za studije iako mi predstoji nešto potpuno novo.

DRAGANA NIŠIĆ (IV 1)

Zahvaljujući karateu koji trenira 12 godina uspela je da relativno lako odgovori svim školskim obavezama. Dok je nizala petice na društvenom smeru, osećala je i naklonost ka prirodnim naukama, pa će zato upisati Ekonomski fakutet. Veruje da će u svom budućem poslu biti uspešna, jer je naučila da ništa ne sme da joj bude teško.

- Imala sam sreće, jer je u mom odeljenju vladala pozitivna, prijateljska atmosfera. Pomagali smo jedni drugima na razne načine i shvatila sam da je najvažnije biti uporan. Mislim da je to ključ uspeha.

BOJANA BELOŠ (IV 6)

Upisaće biomedicinski ekološki inžinjering na Elektrotehničkom fakultetu, jer želi da se bavi pronalazaštvom u oblasti medicine. Kroz školovanje je najviše nervirala nepravda među ljudima i na to se još nije navikla.

- Uvek sam isterivala pravdu i zato mi je svaki neuspeh na tom polju teško padao. Bilo je baš mnogo očiglednih primera nepravde, jer sam upoznala razne tipove ljudi. U svakom slučaju, druženje je, ipak, bilo najlepše. Sećam se i da su nam u prvoj godini u prepodnevnoj smeni časovi počinjali od devet ujutru.

ANA MASNIKOSA (IV 1)

Ova maturantkinja priznaje da je zaljubljena u Beograd i da želi da doprinese njegovom ulepšavanju. Studiraće ili pejzažnu arhitekturu ili uređenje enterijera na Fakultetu primenjenih umetnosti. Sebe ne može, kao i većina njenih vršnjaka, da zamisli u kancelariji sa gomilama papira, već u kreativnim akcijama. Uspeha je, osim u školi, imala i baveći se umetničkom keramikom i astronomijom.

- Najvažnija je ravnoteža između obaveza. Mislim da niko ne može samo da uči. To je nemoguće. Zato sam sebi organizovala kvalitetan društeni život, kako bih imala uspeha u školi.

U ponedeljak predstavljamo najbolje maturante Prve beogradske gimnazije.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.