Padobranom sa „Beograđanke“

Izvor: Blic, 11.Sep.2008, 10:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Padobranom sa „Beograđanke“

Sa vrha Beograđanke, juče ujutro oko 6 sati, skočili su Slovenac Uroš Ule i Hrvat Robert Pečnik. Građani koji su u tom trenutku prolazili Masarikovom, u čudu su gledali ove ekstremne sportiste koji su skočili sa visine od 100 metara, ne znajući o čemu se radi. Norvežanka Aniken Binc i Nemac Hanes Kraft nisu skočili, jer ih je uplašio jak vetar.

Skok sa Palate „Beograd" veoma je zahtevan i opasan, zbog veoma malog prostora za sletanje. Slovenac Uroš Ule, prvi >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << je skočio sa Beograđanke, koji se uz pomoć padobrana specijalno dizajniranog za skokove ovog tipa, bezbedno prizemljio u Masarikovoj ulici. Hrvat Robert Pečnik skočio je nekoliko sekundi nakon Uleta, ali je imao velikih problema sa prizemljenjem. Naime, on je odlučio da skoči prema Ulici Kneza Miloša, ali ga je jak vetar odneo u suprotnom pravcu, pa je za malo dotakao krov garaže u Masarikovoj. Srećom, ali i velikom veštinom ovog iskusnog ekstremnog sportiste, nesreća je izbegnuta. Iako je sport veoma rizičan, takmičari ističu da se strah prevazilazi.

- Posle svakog skoka straha je sve manje. Najvažnije je da u glavi pre skoka zamislite kako i šta treba da uradite i sve će proći dobro. Bitan faktor je i psihička priprema za svaki skok, jer kad ste u vazduhu svaka nesigurnost može biti kobna - priča Robert Pečnik, nakon skoka sa Beograđanke.

Organizatori su tokom jučerašjeg dana planirali i skokove sa dorćolskog dimnjaka, visokog 140 metara, ali su zbog jakog vetra odustali od te namere. Skakači su iz Beograda krenuli put Crne Gore, gde će nastaviti sa ekstremnim skokovima u prirodi, niz litice i sa visokih mostova.

- Takmičari će uživati u prirodnim lepotama Durmitora i Prokletija, gde će skakati sa visokih litica, ali i mostova kojim je ovaj kraj bogat, što je veoma lep prizor - dodaje Marko Nikolić iz udruženja „Freestyler" koje je i organizator ovih skokova.

Cela ekspedicija traje od 10. do 15. septembra, dok je u maju sledeće godine planiran skok sa Avalskog tornja.

Iz kolica na padobranski skok

Miloš Mitić, momak sa kvadriplegijom, juče je na aerodromu „Lisičji jarak" ispunio 15 - godišnji san i skočio tandem skok padobranom. Miloš je član sportsko rekreativnog udruženja osoba sa invaliditetom „Sve je moguće", a juče je zvanično postao prvi čovek sa invaliditetom koji je skakao padobranom. Milošev cilj ovog skoka bio je da pokaže da i osobe sa invaliditetom mogu da uživaju u raznim vidovima rekreacije.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.