Izvor: Blic, 12.Okt.2007, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Opasni bulevari bez ležećih policajaca
Pod točkovima tramvaja u Ulici Vojvode Stepe jedna devojčica je, pre dve godine, poginula, a dečak je u maju ove godine ostao bez obe noge. Preksinoć je čovek stradao pretrčavajući po mraku i kiši Ustaničku, a drugi je, deset minuta kasnije, pregažen dok je izlazio iz autobusa u Ulici patrijarha Dimitrija u Rakovici. Pešaci su u Beogradu „ugrožena vrsta" i svojom i krivicom vozača, a kad se tome doda mrak, kiša, loše osvetljene ulice, nedostatak semafora i ležećih policajaca, >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << nesreće su neizbežne.
Od početka godine, na ulicama Beograda povređena su 893 pešaka, deset više nego u istom periodu prošle godine (883). Od tog broja 48 pešaka je poginulo, 309 teško povređeno, a 593 lakše.
Kritične tačke u gradu su svi bulevari (Bulevar kralja Aleksandra na Zvezdari, Bulevar oslobođenja na Voždovcu, novobeogradski bulevari...) kojima se vozi brzo, a pešaci pokušavaju da ih pretrče van semafora koji su mnogo udaljeni.
Među opasne ulice u gradu svrstavaju se Ustanička, Vojvode Stepe, Partizanski put, Vodovodska, Trgovačka, Požeška, a svi prilazni magistralni putevi Beogradu, naročito Ibarska magistrala, predstavljaju mesta gde se najviše gine.
- Najveći broj udesa u gradu koji se desi, a njih je u prvih osam meseci bilo 18.000, uzrokovan je nepoštovanjem saobraćajnih propisa. Ili vozači prebrzo voze ili pešaci pretrčavaju ulice na nedozvoljenom mestu. Kad bi svako od nas poštovao ograničenje brzine i horizontalnu u vertikalnu signalizaciju, broj udesa i broj poginulih bio bi sveden na razumnu meru - kaže za „Blic" Zoran Pešović, gradski sekretar za saobraćaj.
Kazne na kratko uvode red
Represivne mere kažnjavanja za prekoračenje brzine, koje primenjuje saobraćajna policija, daju rezultate, ali su one kratkog daha. Disciplina traje onoliko dugo koliko su policajci na terenu. Najpoznatiji je primer radara kod kafane „Kovač" na Voždovcu koji je postavljen da bi sprečio jurnjavu Bulevarom oslobođenja sa Banjice ka Autokomandi.
- Dok su bili tu, svi su smanjivali brzinu na dozvoljenih 40 pri prolasku pored „Kovača", zato što su ozbiljno zaustavljali i kažnjavali. Otkad su otišli, sve je po starom. Bulevar je širok, nema velike gužve i može da se vozi 70 i 80 na sat - kaže jedan šofer koji tuda svakodnevno prolazi.
Sa druge strane, kažnjavanje onih koji pretrčavaju Terazije uvelo je donekle u red pešake i preusmerilo ih na nešto duži ali bezbedan put prelaska podzemnim prolazima. Kazne nisu bile delotvorne u Bulevaru vojvode Mišića, kod Sajmu, pa je morala da bude postavljena i visoka zaštitna mreža između kolovoza, koja ne može da se preskoči.
- Otkad je postavljena mreža na Sajmu, drastično je smanjen broj povređenih pešaka u toj ulici. Međutim, ne možete vi svugde u gradu da podižete zaštitne mreže, ne možete ceo grad da opašete žicom. Ne možete ni svugde po gradu da postavljate stalne patrole saobraćajne policije. Kad bismo, na primer, samo oko škola, radi bezbednosti dece, stalno dežurali, bilo bi nam potrebno 500 policajaca. A mi i ovako nemamo popunjen sastav, nedostaje nam najmanje 30 odsto kadra - kažu u Upravi saobraćajne policije Beograd.
Bezbednost dece
Uprkos „ležećim policajcima", semaforima, ogradama oko škola, svetlećim prslucima za prvake i edukaciji, ipak će u svakoj školi reći da bi još mnogo više moglo da se uradi na bezbednosti dece.
OŠ „Vojvoda Stepa" u istoimenoj ulici, na broju520, troroar koji deli školu od vozila širok je svega 60 cantimetara.
- Dva krupnija dečaka sa dve torbe i u zimskim jaknama zakrče ceo trotoar, toliko je uzan. A mi se u dužini od sto metara graničimo sa ovom prometnom saobraćajnicom. Ne smem ni da pomislim šta bi se desilo da neki kamion, autobus ili automobil, nekontrolisano skrene na trotoar zbog kvara ili sudara - zbrisao bi sve pred sobom na trotoaru - kaže direktorka Milena Miladinović, dodajući da Ulicom Vojvode Stepe šoferi voze „ludački".
U Ustaničkoj ulici nalazi se OŠ „Desanka Maksimović", čija je direktorka, podržana od opštine Zvezdara, zatražila da se u blizini škole napravi pasarela, kako bi deca bezbednije tuda prolazila.
- U Ustaničku ulicu, objašnjeno nam je, ne može da se postavi ležeći policajac jer je to put od regionalnog značaja. Ni semafori ne mogu da se prilagode deci, jer su oni usklađeni sa onima u gradu. Zato smo tražili pasarelu kao moguće rešenje za bolju bezbednost đaka - kaže Katarina Stjepanović, direktorka.
U Bulevaru oslobođenja, OŠ „Filip Filipović" traži od nadležnih bolje osvetljenje jer se od drveća u ulici ne vidi dobro. I oni su tražili ležećeg policajca ispred škole, ali im je rečeno da to ne može jer je i taj put od regionalnog značaja, što znači da mora imati maksimalnu protočnost.
- Imamo semafor na taster, ali ga nemirniji đaci iz susedne škole često pokvare. Osim boljeg osvetljenja ulice, nemamo značajnijih saobraćajnih saobraćajnih problema, ali naši đaci često dolaze iz Ulice Vojvode Stepe, gde postoje veliki problemi. Jedan naš učenik, sada šestak, izgubio je obe noge pod tramvajem i majka ga dovozi u kolicima, a stradao je upravo u toj ulici - kaže za „Blic" Ranko Dragović, direktor.
U Beogradu godišnje bude 250 saobraćajnih nesreća u kojima učestvuju deca. U zonama škola, prošle godine stradalo je četvoro deci, i ove godine isto toliko. Nadležni kažu da je to mnogo manje nego ranijih godina. I jedan godišnje je mnogo.
Ležeći policajci i ograde smanjili opasnost
Partizanski put - ležeći policajci smanjili broj povređenih pešaka
Terazije - žardinjere i stalne saobraćajne kontrole
sprečile pešake da pretrčavaju
Bulevar vojvode Mišića - visoka žičana ograda sprečila pešake da pretrčavaju













