Ocene na dlanu preko Interneta

Izvor: Blic, 27.Apr.2007, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ocene na dlanu preko Interneta

U Osnovnoj školi „Ivan Goran Kovačić" na Zvezdari, odmah posle praznika roditelji će moći da proveravaju ocene svoje dece preko interneta ili mobilnog telefona. Ovo je deveta škola u koju je uveden elektronski dnevnik i juče promovisan.

Prema rečima Miomira Dragaša, direktora ove škole sa Zvezdare, cilj koji je postignut uvođenjem elektronskog dnevnika, između ostalog je i modernizacija rada.

„E-dnevnici" u osnovnim školama

Među osnovnim >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << školama, elektronski dnevnike uvela je „Laza Kostić" u Novom Beogradu, a program je proradio krajem februara. Od početka 2007. godine, „E-dnevnike" imaju i „Drinka Pavlović", „Laza Kostić", „Veljko Dugošević" i „Stevan Dukić".

- Prošle godine dobili smo najsavremeniju računarsku opremu i umrežili kompjutere. Elektronski dnevnik će biti ažuriran jednom nedeljno, unosićemo ocene učenika, primedbe, sugestije, zapažanja nastavnika i izostanke. Tako će roditelji, pomoću šifara koje dobijaju na roditeljskim sastancima, u svakom trenutku moći da vide kako dete napreduje - kazao je Dragaš.

On je objasnio i da su svi nastavnici ove škole već završili informatičku obuku.

Bolja saradnja sa roditeljima

Iako ih još niko nije obavezao škole su počele da uvode elektronski dnevnik pre tri godine. Prva je bila Privatna ekonomska škola „Kosta Cukić", godinu dana kasnije Matematička gimnazija, zatim Tehnička škola u Mladenovcu gde je krajem januara ove godine završena obuka profesora za novi način rada.

Na početku je bilo je dosta negodovanja među profesorima, ali su ubrzo uvideli prednosti savremene tehnologije.

- Svaka promena teško pada i mnogi su smatrali da nam elektronski dnevnik ne treba ali, sada se svi slažu da je izuzetno koristan. Komunikacija sa roditeljima je poboljšana, jer im je omogućeno da u svakom trenutku provere kako napreduje njihovo dete. U elektronski dnevnik ne unose se samo ocene, već i komentari i zapažanja profesora - kaže Vladimir Dragović, direktor Matematičke gimnazije.

Više ne čekaju „roditeljski"

Bez obzira što roditelji preko „E-dnevnika" non-stop imaju uvid u rad svoje dece, to nije doprinelo smanjenju njihovih poseta razrednim starešinama. Radi se o tome da, pošto non-stop imaju evidenciju o uspehu i radu svoje dece, roditelji mogu odmah da reaguju i ne čekaju zakazivanje sledećeg roditeljskog sastanka.

Stari dnevnici i dalje postoje, ali očekuje se da će za par godina biti potpuno izbačeni iz upotrebe.

- Na našem sajtu postoji opcija e-dnevnici gde se mogu proveriti ocene i aktivnosti u školi pomoću korisničkog imena i šifre. Kada smo uvideli prednosti ovog sistema omogućili smo roditeljima da i preko GPRS-a pristupe sajtu. Ocene se ne beleže običnom olovkom, ne mogu da budu ispravljane, a jednom uneta ocena trajno stoji u dnevniku - rekla je za „Blic" Jasmina Anđelković, direktor Privatne ekonomske škole „Kosta Cukić".

Skup projekat

U Ministrastvu prosvete i sporta kažu da još ne postoji plansko uvođenje elektronskih dnevnika i školama je ostavljeno da same odluče da li će osavremeniti svoj rad.

- Razmišljali smo unapred jer će verovatno, za godinu-dve, biti neminovno da se elektronski dnevnici uvedu u sve škole. Ovo je skup projekat za nekoga ko kreće od početka. U našoj školi već postoji 110 računara ali, da bismo ovaj poduhvat sproveli do kraja, potrebno nam je još 50. Takođe, potrebno je i umrežiti sve kompjutere, a u nekoj kasnijoj fazi omogućićemo i roditeljima da i preko Interneta pogledaju ocene svoje dece. Za sada se u elektronski dnevnik unose podaci sa tromesečja, polugodišta i sa kraja godine, ali namera nam je da ubuduće to radimo bar jednom nedeljno - kaže Dragan Mijailović, direktor Tehničke škole u Mladenovcu.

Sada rade „dupli posao"

Trenutno, radimo dupli posao, jer moramo da vodimo i obične dnevnike, ali i to ćemo prevazići. Profesori uglavnom nemaju ništa protiv obuke i većina je ovo prihvatila kao potrebu savremenog načina života, ali i kao nešto bez čega kasnije neće moći da rade - kaže jedan od mladenovačkih profesora.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.