Obilazak spomeničkog nasleđa Novog groblja u okviru Dana evropske baštine

Izvor: Blic, 20.Sep.2015, 17:07   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Obilazak spomeničkog nasleđa Novog groblja u okviru "Dana evropske baštine"

U okviru "Dana evropske baštine 2015. godine" zainteresovani posetioci imali su priliku da vide nadgrobne spomeniike državnika na Novom groblju.

U okviru teme "Kamen, tradicija i umetnost" tokom današnjeg obilaska sugrađani su obišli nadgrobne spomeniike državnika Jovana Ristića, slikara Anastasa Jovanovića, državnika Andre Nikolića, generala Pavla Jurišića Šturma, ruskog carskog diplomate u Beogradu Nikolaja Hartviga, književnika Branislava Nušića, kafedžije Karla >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << Perola, književnika Sime Matavulja, porodice Minh, filologa Đure Daničića, književnika Đure Jakšića, akademika Nikole Krstića, vajara Đorđa Jovanovića i mnoge druge.

Nadgrobni spomenici, kao proizvod jedne od najznačajnijih zanatskih grana - kamenorezačke delatnosti, oduvek su privlačili pažnju kako svojim izgledom, tako i uklesanim natpisima i uklopljenim umetničkim elementima u formi skulpture ili reljefa.

Vremenom su se materijali, forme i način izrade spomenika menjali i prilagođavali društvenim, ekonomskim i kulturnim okolnostima. Na Novom groblju u Beogradu se nalazi veliki broj nadgrobnih spomenika, kroz koje je moguće sagledati razvoj naše kulturne i društvene istorije od 19. veka do danas.

Najstariji spomenici na Novom groblju su preneti sa starog Tašmajdanskog groblja i predstavljaju značajno svedočanstvo o jednom od najstarijih beogradskih grobalja, kao i tadašnjoj kamenorezačkoj delatnosti.

Osim najstarijih spomenika, na Novom groblju se nalaze i nadgrobni spomenici koji odgovaraju zahtevima svog vremena, ali i pojedina autentična kamenorezačka dela, obično izrađena po zahtevima naručilaca.

Poseban akcenat stavljen je na nadgrobne spomenike visoke zanatske izrade, kao i na spomenike koji su angažovanjem arhitekata, skulptora i kamenorezaca komponovani kao umentička dela.

Posetioci su se, između ostalog, upoznali sa kamenorezačkim i umetničkim radovima italijanskih kamenorezaca iz porodice Bertoto, koji su živeli, radili i stvarali u Beogradu počeviši od poslednjih decenija 19. veka.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.