Izvor: Blic, 10.Dec.2007, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Na korak do "formule 1"
Beograd će krajem sledeće godine dobiti modernu stazu za auto-trke dugačku od 5 do 6 kilometara. Za sada se samo nagađa gde će autodrom biti izgrađen a jedna od lokacija koja se pominje je prostor kod stare kasarne u Bubanj potoku. Staza neće biti predviđena za trke "Formule 1", ali nadležni ne isključuju mogućnost da Beograd u doglednoj budućnosti dobije stazu za "najveći cirkus na svetu".
Po nekim procenama, za izgradnju autodroma neophodno je izdvojiti >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << oko 15 miliona evra. Predviđeno je da se budući objekat prostire na najmanje 40 hektara prostora i da se sastoji iz dve celine. Jedna bi bila namenjena za poligon preventivne i bezbednosne vožnje, gde bi se vršila provera profesionalnih vozača, i vozača mlađih kategorija, a drugi deo koji će se nalaziti oko tog poligona biće namenjen za auto, karting i moto trke.
- Trenutno se radi na iznalaženju prave lokacije i do Nove godine bi trebalo tačno da se zna gde će se objekat nalaziti. Nadamo se da će Grad odobriti jedan deo zemljišta na korišćenje po povoljnim uslovima. Kad se odredi lokacija pristupiće se izradi predprojektne dokumentacije. Vrlo interesantna lokacija je Bubanj Potok, gde je veoma dobra komunikacija puteva - kaže za "Blic" Miodrag Minić, sekretar Auto-moto saveza Srbije i dodaje da bi, ukoliko se poklope sve kockice, prvi radovi mogli da počnu sredinom sledeće godine.
Izgradnja ovakvog objekta podrazumeva da će osim "padoka", dela gde su smešteni automobili, pored staze biti izgrađeni i restorani, hotel, prostor za kamione i drugi prateći objekti. U nekim evropskim gradovima postoje i benzinske pored autodroma.
- Tu ćemo se poslužiti iskustvima Austrijanaca i Nemaca, gde postoji veliki broj sličnih objekata. Ako sve bude kako smo planirali, izgradnja autodroma mogla bi da počne polovinom sledeće godine - najavljuje Minić i dodaje da je Auto-moto savez za ovu ideju dobio punu podršku Grada i Republike, pa se već radi na iznalaženju najpovoljnije lokacije.
Ukoliko se ova ideja ostvari, Beograd bi uskoro mogao da dobije trke za Prvenstvo Evrope ili najmanje Prvenstvo Balkana, jer sličan objekat za sada ne postoji u okolini, ne računajući stazu za "Formulu 1" u Mađarskoj. Minić naglašava da autodrom neće biti predviđen za trke "Formule 1", ali da to ne isključuje mogućnost da Beograd i Srbija u doglednoj budućnosti dobiju i stazu za "najvećei cirkus na svetu" koji svake godine okuplja najmanje šest milijardi gledalaca. Ideja da se u Beogradu izgradi staza za "Formulu 1" datira nekoliko decenija, ali se time do sada niko nije ozbiljno pozabavio. Jedna od nesuđenih lokacija bila je na Sajmu, a razmišljalo se i o lokacijama kod Orlovače i u Novom Beogradu.
Poligoni za test vožnju
Poligoni preventivne i bezbednosne postoje svuda u Evropi. Osim vozača mlađih kategorija, na ovim poligonima voze vozila koja se obično kreću većom brzinom od dozvoljene, kao što su vozila Policije ili Hitne pomoći. Na tim poligonima se simulira ledena površina, voda, odroni, razne krivine i nagibi, a u većini evropskih gradova obavezno je bar jednom ili dva puta godišnje proći test na tim poligonima da bi se što lakše savladale nepredviđene situacije na putevima.
"Grand pri" u Beogradu 1939. godine
Krajem 1939. godine, u Beogradu je organizovan "Grand pri", preteča čuvenih trka "Formule 1". Tadašnji takmičarski automobili su bili vrh predratne industrije sportskih automobila Evrope i Sjedinjenih Američkih Država. Trka je okupila oko 80.000 gledalaca, koji su preplavili ulice oko Kalemegdana, u kojima se trka vozila. Za volanom su bili čuveni vozači tadašnjeg auto - moto sporta, a do cilja je prvi stigao italijanski vozač Tacio Nuvolari.





