Izvor: Blic, 13.Sep.2007, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Markicom u „Beovoz“ tek kroz dve godine
Putnici će vozilima „Beovoza" moći da putuju sa povlasticama koje važe i za autobuse, tramvaje i trolejbuse najkasnije u roku od dve godine. U istom roku, biće nabavljene nove putničke garniture i utvrđen tačan red polazaka vozova.
Uvođenjem „Beovoza" u jedinstveni tarifni sistem znatno će unaprediti postojeći gradski saobraćaj, zaključeno je na sastanku održanom juče između predstavnika Grada i JP „Železnica Srbije". Biće ustanovljen >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << red vožnje vozova koji će se strogo poštovati pa će putnici znati tačno vreme polaska. Pre svega, biće rasterećen pravac od Pančeva ka Novom Beogradu i Zemunu, kao i Rakovički put. U planu je da se uvedu i druge destinacije, poput Valjeva i Mladenovca i da se ide i iza Pančeva.
Trenutno na 330 kilometara pruge saobraća desetak putničkih garnitura koje su stare po 25 godina. U lošem stanju su i šine, koje su dotrajale i neophodna im je rekonstrukcija.
- Ako se bude vozilo postojećim kapacitetom, moglo bismo ući u jedinstveni tarifni sistem već naredne godine. Međutim, ako budemo čekali nabavku dvadesetak putničkih garnitura, koliko je realno potrebno i za koje nam treba između 80 i 100 miliona evra, to će se desiti za otprilike dve godine - najavio je Milanko Šarančić, generalni direktor JP „Železnice Srbije".
Saobraćajni institut „CIP" će u narednih šest meseci izraditi studiju koja će biti osnov za dalja ulaganja i promena u prevozu. Milutin Ignjatović, generalni direktor CIP-a, smatra da je moguće da se već u narednih šest meseci krene sa jedinstvenim tarifnim sistemom.
- Ekipe Saobraćajnog insituta će uraditi sve projekte sanacije pruga. Najvažnije je da se one dovedu u kvalitetno stanje da bi vozila mogla da idu zadovoljavajućom brzinom - smatra Milutin Ignjatović.
Ostaju naknade za „Prokop"
Na sastanku je bilo govora i o železničkoj stanici „Prokop". Stav Grada je da cena naknade za građevinsko zemljište neće biti korigovana, ali je Grad spreman da tu naknadu uloži u uređivanje saobraćajnog prostora oko same stanice.







