Kontrola hrane pod znakom pitanja

Izvor: Politika, 23.Jul.2009, 00:35   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kontrola hrane pod znakom pitanja

Kako se već danima u javnosti sumnja u kontrolisanje kvaliteta „brze hrane” i sladoleda, Ministarstvo zdravlja i Ministarstvo poljoprivrede oglasili su se juče zajedničkim saopštenjem u kojem tvrde da se ispravnost tih namirnica kontroliše.

– Da bi potrošači bili sigurni u sistem službene kontrole i šta ona zapravo znači, neophodno je da se u skladu sa načelom transparentnosti naglasi da se sada sprovodi kontrola svih faza procesa poslovanja na bolji način, >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << počevši od primarne proizvodnje, na mestima proizvodnje, skladištenja i rukovanja hranom, kao i prodaje na veliko i malo – navodi se u saopštenju.

U ovoj pismenoj izjavi objašnjava se i da je svaki proizvod obeležen kontrolnim brojem iz Centralnog registra u kojem se nalaze svi podaci o vrsti proizvodnje, objektu, kapacitetima i podacima o poslednjim kontrolama i nalazima tih kontrola.

Na taj način se, navodi se u saopštenju, obavljaju analiza rizika i kategorizacija svih objekata koji se, ukoliko je to neophodno, mogu staviti pod pojačan nadzor. Iz oba ministarstva poručuju i da se kontrola sada obavlja bolje nego ranije, i to kroz obaveze subjekata koji posluju sa hranom i obaveze nadležnih inspekcijskih službi.

U ovom saopštenju, međutim, nije precizirano koje to nadležne inspekcijske službe sada kontrolišu prodaju hrane što, nažalost, ponovo otvara prostor za spekulacije. To da je Zakon o bezbednosti hrane uspostavio lanac kontrole od njive preko supermarketa do trpeze –nesporno je i odlična je vest. Ali, i dalje nema odgovora ne pitanje kojim se mediji bave već danima. Ko sada kontroliše prodaju zanatskog sladoleda i brze hrane?

Najpre je prošle nedelje utvrđeno da niko ne kontroliše promet sladoleda na točenje i kugle. Sanitarni inspektori tvrdili su tada da po novim propisima nisu dužni da ispituju ispravnost ovog proizvoda, a u Veterinarskoj inspekciji su objasnili da kontrolišu samo proizvodnju industrijskog sladoleda. Kada se potom posumnjalo i da se ispravnost „brze hrane” ne proverava, niko se nije oglasio sve do jučerašnjeg šturog saopštenja ministarstava zdravlja i poljoprivrede, u okviru kojih rade Sanitarna i Veterinarska inspekcija.

S. D.

[objavljeno: 23/07/2009]

Nastavak na Politika...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.