Inspektori obišli „silikonsku dolinu”

Izvor: Politika, 24.Apr.2008, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Inspektori obišli „silikonsku dolinu”

U dvadesetak odsto kafića u Ulici Strahinjića bana vlasnici puštaju muziku glasnije nego što je to dozvoljeno propisima, koji određuju da njena jačina danju ne sme da bude iznad 65 decibela, dok noću mora biti manja od 40 decibela

Gradski komunalni i ekološki inspektori obišli su preksinoć pedesetak dorćolskih kafića i tako započeli akciju kontrole buke i radnog vremena u ugostiteljskim objektima. Kako je objasnio Vladan Luković, gradski sekretar za inspekcijske >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << poslove, prvo su prokontrolisali kafiće i barove u Ulici Strahinjića bana i okolini jer je to jedna od lokacija gde ih najviše ima.

Utvrđeno je da dvadesetak odsto kafića vlasnici puštaju muzičke uređaje glasnije nego što dozvoljavaju propisi, koji određuju da jačina muzike danju ne sme biti iznad 65 decibela, dok noću mora biti manja od 40 decibela.

– Inspekcija je bila na terenu od 22 do 5 časova. Radno vreme barova je do 4 sata, pa su morali posle toga da ih ponovo obiđu i provere da li su gazde na vreme zaključale brave. Propisi dozvoljavaju da lokali koji su registrovani kao barovi rade do 4 časa, ali muzika u njima mora biti pojačana do određenog nivoa i koga uhvatimo da to ne poštuje muzički uređaj će mu biti zapečaćen da ne može da ga pojača iznad te granice – kaže Luković.

Protiv poznate srpske dovitljivosti inspektori za sada, pre usvajanja zakona o buci, ne mogu ništa da učine jer gazde kafića često ubrzo otpečate muzičke aparate. Od kontrola, kažu, ne odustaju. Sinoć su krenuli u obilazak splavova, a posle praznika sledi i provera kafića po gradu. Posao je, ističu, obiman i naporan, ali žalbe sugrađana kojih je prošle godine samo u sekretarijatu za inspekcijske poslove bilo više od sto, govore u prilog tome da moraju da stanu na put bahatim i nesavesnim ugostiteljima koji, u potrazi za novcem i žednim grlima devojaka i mladića, kako ponoć odmiče muziku odvrću sve jače i jače.

Neki verovatno nisu ni svesni činjenice da cupkanjem, dovikivanjem i podvriskivanjem do zore u popularnim klubovima, pod prozorima zgrada u kojima kako počne lepo vreme noćima nemaju mira gomile stanara, svojim provodom ugrožavaju zdravlje žitelja tih naselja. Kako je istakao Nebojša Bakarec, potpredsednik opštine Stari grad, buka loše utiče na srčane bolesnike, na povećanje krvnog pritiska i nervni sistem sugrađana. Ova oboljenja uzrokuje i buka u saobraćaju, ali „tuc-tuc” i narodnjački zvuci, kako naglašava, umnogome su krivi za alergije i astme kod Beograđana.

– Zbog nečijeg provoda u „silikonskoj dolini” i buke koju u sitne sate stvaraju muzički uređaji najviše ispaštaju stari i deca. Istraživanja su na Zapadu pokazala da mališani koji žive u blizini aerodroma imaju 25 odsto smanjenu sposobnost učenja od njihovih vršnjaka koji žive u mirnijim krajevima. Buka iz kafića, bez problema se može uporediti sa muzičkim zvucima koji posle ponoći bude žitelje Starog grada u blizini kafića – ističe Bakarec.

D. Jokić

[objavljeno: 25/04/2008]

Nastavak na Politika...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.