
Izvor: Blic, 04.Sep.2008, 14:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Hendikep nije prepreka za posao
Vesna Petronijević je jedna od 24 polaznika projekta „Profesionalno osnaživanje gluvih i nagluvih osoba" u okviru kojeg pohađa kurseve računara i socijalnih veština, kako bi nakon završetka ove edukacije našla posao za koji se školovala. Ona je, takođe, jedna od oko 4.000 osoba sa oštećenim sluhom koja žive u Beogradu i imaju svakodnevne probleme zbog tog hendikepa.
- Meni ova obuka mnogo znači za buduće zaposlenje. Očekujem da počnem da radim kao viši fizioterapeut >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << u jednoj zdravstvenoj ustanovi i neophodno je da znam da koristim računar za zakazivanje dolaska pacijenata, vođenje medicinske dokumentacije i pisanje izveštaja. Do sada sam pohađala i uspešno položila ispite u okviru tri kursa, a nadam se da ću i naredna četiri kursa završiti i dobiti sertifikat - kaže Vesna Petronijević.
Kako objašnjava Ivan Stojilović, koordinator odseka za edukaciju IAN Telecentra, nevladine organizacije koja uz podršku Ministarstva za rad i socijalnu politiku, Microsofta Srbija i Fonda za otvoreno društvo sprovodi ovaj projekat, cilj im je da doprinesu motivisanju gluvih i nagluvih osoba da pokušaju da pronađu posao ili da nađu bolja radna mesta od onih na kojim rade. Statistika pokazuje da većina gluvih i nagluvih osoba završava škole za proizvodna zanimanja, a 44 odsto ispitanih osoba sa invaliditetom smatra da oni nemaju dovoljno znanja i iskustva za obavljanje posla.
- Gluva i nagluva lica su stigmatizovana i ne mogu da ostvare osnovna ljudska prava kao što je pravo na rad. Ne mogu da pohađaju škole koje bi hteli i često dobijaju znanja koja ih ne čine konkurentnim na tržištu rada. Zato ovim projektom imamo za cilj da ih obučimo praktičnim veštinama, od kojih je jedna i pisanje biografije - kaže Ivan Stojilović.
Polaznici će nakon uspešno završenog kursa dobiti međunarodni ECDL sertifikat koji se popularno zove „evropska kompjuterska vozačka dozvola". Tri najuspešnija polaznika će proći praksu za predavače i postaće sertifikovani ECDL testeri i biće angažovani na budućim projektima IAN-a koji se odnose na rad sa osobama sa oštećenim sluhom.
Nepovoljna statistika
Prema poslednjim istraživanjima, 79 odsto osoba sa invaliditetom u Srbiji je nezaposleno. Takođe, više od 70 odsto osoba sa invaliditetom ima veoma niske prihode i svrstavaju se u siromašne građane.