Gužva na tržištu udžbenika

Izvor: Politika, 31.Avg.2009, 03:10   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Gužva na tržištu udžbenika

Otkako je Zavod za udžbenike izgubio monopol isprobavaju se novoodobrena izdanja. – „Kreativni centar”, „Eduka” i „Bigz” zastupljeniji u mlađim razredima, a od petog do osmog „Krugove” zbirke zadataka najtraženije

Između modernih i dečjem oku prijemčivijih knjiga i onih ne tako dobro upakovanih, iz kataloga koji je odobrilo Ministarstvo prosvete predavači u osnovnim školama teško se opredele koji su najbolji. Mada su uglavnom obelodanili spiskove odabranih >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << udžbenika, čekaju preporuku literature za sedmi razred. Kažu da otkako je Zavod za udžbenike izgubio monopol na tržištu, iz godine u godinu isprobavaju novoodobrena izdanja. Od osmoletke do osmoletke, zato, iste predmete đaci uče iz različitih knjiga. Ni cena koju njihovi roditelji plaćaju nije jednaka, a pojedini nisu mogli da ih kupe u pretplati. Treba imati u vidu da za iste predmete izdavači ne nude isti broj niti kvalitet knjiga.

– Ne kupujemo udžbenike u pretplati, a vođeni iskustvom biramo najrazličitije i ne libimo se da isprobamo novoodobrene. Jedan broj knjiga napisali su i koriste naši nastavnici. Liste odabrane literature okačili smo na ulazu u školu još u junu tako da su roditelji imali dovoljno vremena da ih nabave – kaže Milena Bićanin, direktorka Osnovne škole „Drinka Pavlović”.

U katalogu odobrenih udžbenika za osnovnu školu našla su se imena više od 15 izdavačkih kuća. Direktori prestoničkih osmoletki „Đuro Strugar”, „Janko Veselinović”i „Đura Jakšić” objašnjavaju da su kompleti knjiga „Zavoda” najtraženiji za starije razrede, jer nemaju konkurenciju, dok su manje zastupljeni u mlađim razredima.

Najviše učiteljskog poverenja zadobili su udžbenici izdavačkih kuća „Kreativni centar”, „Eduka” i „Bigz” koji se koriste gotovo u svakoj školi.

– Drugi smo na listi najprodavanijih izdavača. Izvukli smo maksimum iz tradicionalnog školskog programa i sastavili moderne knjige tako da olakšaju posao i učitelju i učeniku. Pojedinim predavačima se to nije dopalo, a cena nije imala veću ulogu u opredeljivanju. Primera radi, svako će izdvojiti 440 dinara za Bukvar koji će deca pamtiti duže nego što se školuju – kaže Ljiljana Marinković, direktorka „Kreativnog centra”, čiji kompleti udžbenika koštaju između tri i četiri hiljade dinara.

U odnosu na prošlu godinu, ne samo da je zaustavljen pad prodaje nego je ona u Zavodu za udžbenike krenula uzlaznom linijom, poručuju iz ove izdavačke kuće.

– Cene udžbeničkih kompleta su različite i formiraju se u zavisnosti od broja knjiga koje su, prema proceni nastavnika, neophodne. Kod nas se kreću od najmanje 5.049 dinara za četvrti razred, do najviše 11.101 dinar za sedmi razred osnovne škole. Budući da je godina krizna opredelili smo se da ne podižemo cene – tvrde u Zavodu za udžbenike.

Ova kuća se svojski potrudila da potrošačima izađe u susret. Osim u svojim knjižarama kojima je radno vreme produženo, otvorene su od 8 do 22 sata, omogućila je prodaju udžbenika u oko 20 privremenih maloprodajnih objekata. A njihova izdanja se mogu poručiti putem Interneta na adresi prodaja@zavod.co.rs, pozivanjem kol-centra na broj telefona 3607-709, ali i popunjavanjem formulara u „Poštama Srbije”. Knjige se u roku od tri dana dostavljaju na adresu poručioca bez plaćanja troškova dostave.

Sve to uglavnom nije ohrabrilo mlade predavače da iz široke ponude odaberu udžbenička izdanja Zavoda, a dobrodošlo je školarcima čiji su profesori starog kova.

Mnogi vremešni nastavnici ni posle osam godina, otkad je štampanje udžbenika omogućeno drugim izdavačima, ne menjaju tradicionalnu literaturu. Ne dovodeći u pitanje prednosti dugogodišnjeg radnog iskustva, time ni „favorita” starijih kolega, podmladak prosvetara smatra da su nove knjige, radni listovi i zbirke zadataka svih izdavača primereniji namenjenom uzrastu.

– Novi ciklus u obrazovanju, reforma započeta pre sedam godina, sledeće godine obuhvatiće i osmi razred, jedini koji sada uči po starom programu. Iako su osavremenjena izdanja Zavoda mnogo bolja nego ranije, odlučili smo se za udžbenike izdavačkih kuća „Klet” i „Draganić”. Generacija sadašnjih sedmaka, prošle i pretprošle godine koristila je ove knjige i pokazalo se da dobro prate plan i program. Gradivo je razumljivo i slikovito objašnjeno pa je i deci lakše da ga nauče. Zato smo se „na neviđeno” i ove godine opredelili za njih. A što se zbirki zadataka tiče, među predavačima preovlađuje mišljenje da su „Krugove” zbirke za matematiku i fiziku neprevaziđene i neizostavne u kvalitetnom radu – objašnjava Ana Selaković, đacima najomiljenija nastavnica u Osnovnoj školi „Isidora Sekulić”, kod koje matematika nije bauk.

-----------------------------------------------------------

Sedmaci čekaju literaturu

Umesto spiska naslova koje treba da nabave sedmaci, na listi udžbenika koje su odabrali predavači u Osnovnoj školi „Đura Jakšić” piše: „Nemamo informaciju o udžbenicima za sedmi razred predstojeće školske godine jer će sedmaci učiti po novom programu, a nastavnici nisu dobili preporučenu literaturu”.

Školska izdanja Zavoda za udžbenike uveliko su u prodaji osim četiri naslova za sedmi, reformski, razred. Tu spadaju udžbenik istorije, zbirke za matematiku i radne sveske za srpski jezik, navode u izdavačkoj kući i očekuju da će se i one pojaviti u knjižarama do početka školske godine.

Radmila Dodić, predsednica Foruma beogradskih osnovnih škola, objašnjava da udžbenike preporučuje Ministarstvo prosvete, biraju predavači, a njihov predlog usvaja nastavničko veće. Naglasila je da ako se ispostavi da izabrani udžbenik nije na listi ministarstva, veliku novčanu kaznu plaća škola.

Milenija Simić

[objavljeno: 31/08/2009]

Nastavak na Politika...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.