Izvor: Politika, 14.Nov.2008, 01:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Grejanje skuplje kad kaže vlada

Beograđani će najverovatnije još desetak dana morati da nagađaju da li će i koliko poskupeti usluge „Beogradskih elektrana”

„Očigledno je da će do povećanja cene grejanja doći, ali ne mogu da kažem kada i za koliko. Tržišna cena bi trebalo da bude za nekoliko desetina procenata veća od trenutne”, rekao je juče Zoran Predić, generalni direktor „Beogradskih elektrana”. Tako se produžila neizvesnost, koja već nekoliko dana muči Beograđane, >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << posle izjave gradonačelnika da se Skupštini grada ne isplati da subvencioniše troškove „Elektrana” i da bi vlada trebalo da donese uredbu o poskupljenju grejanja. Na ovu odluku moraće da se sačeka najverovatnije još desetak dana.

Trenutna finansijska situacija ovog javnog komunalnog preduzeća nije nimalo zavidna, a njihovi rukovodioci to pripisuju neskladu postojeće cene grejanja i realnih troškova.

– Enormni rast cena energenata morao je da se odrazi i na poslovanje našeg preduzeća. Ilustracije radi, u toku meseca od „Infostana” dobijemo oko 600 miliona dinara, a „Srbijagasu” treba da platimo oko dve milijarde – objasnio je Predić.

Kada je reč o štednji, koja se u poslednje vreme propagira na svim društvenim nivoima, u „Elektranama” tvrde da oko 70 odsto troškova ide na energente, na čiju cenu ne mogu da utiču.

Petar Vasiljević, pomoćnik generalnog direktora za tehnička pitanja, ističe da je ovo javno komunalno preduzeće već donelo neke konkretne mere uštede.

– Godišnje, samo na račune za vodu utrošimo oko milion evra, što bi moglo da se promeni upotrebom bunarske vode umesto vodovodske, pa bismo na godišnjem nivou uštedeli oko 100.000 evra – ističe Vasiljević.

Grejanje je ove godine već jednom poskupelo i to za osam odsto, ali cena energenata je „skočila” za više od 50 procenata, pa iz „Elektrana” poručuju da je neophodna nova korekcija cena.

– Za prvih šest meseci ove godine zabeležili smo gubitak od oko 1,7 milijardi dinara, a ako se na ovakav način nastavi do kraja godine gubitak će biti 3,8 milijardi – kazao je Predić.

On je istakao da u ovom preduzeću trenutno nema viška radnika, ali da je potrebno izmeniti strukturu zaposlenih.

D. Vukotić

[objavljeno: 14/11/2008]

Nastavak na Politika...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.