Grad kupuje kompozicije za „Beovoz”

Izvor: Politika, 25.Feb.2009, 01:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Grad kupuje kompozicije za „Beovoz”

Planirano da do kraja maja počne obnova 14 pružnih prelaza i 20 najkritičnijih tačaka kojima saobraća „Beovoz”, kao i da se dokraja 2010. godine kupe četiri kompozicije vagona, najavljuje Aleksandar Bijelić, pomoćnik gradonačelnika

Grad će ove i sledeće godine finansirati kupovinu četiri kompozicije vagona za „Beovoz”, a od 2010. biće kupljeno još 16. Krajem maja trebalo bi da počne i obnova pojedinih delova železničke pruge. Za to je, kako je >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << najavio Aleksandar Bijelić, pomoćnik gradonačelnika, novac već obezbeđen.

„Železnice Srbije”, sa kojima grad godinama pokušava da reši pitanje vlasništva, odnosno nadležnosti nad „Beovozom”, najpre bi , rekao je Bijelić, trebalo da urade projektnu dokumentaciju. To će biti i glavna tema sastanka gradskih čelnika i predstavnika ovog javnog preduzeća, zakazanog za sledeću nedelju.

– Plan je da krajem maja počnemo obnovu 14 pružnih prelaza, kao i 20 najkritičnijih tačaka kojima saobraća „Beovoz”. Pojedini delovi pruge su u takvom stanju da vozovi moraju znatno da uspore kako bi tuda bezbedno prošli. Zbog toga smo angažovali „Železnice” da urade projekte i potom obave radove, a ceo posao će finansirati grad – objašnjava Bijelić, dodajući da je cilj da pruga koja prolazi kroz Beograd i koju koristi „Beovoz” bude u skladu sa evropskim standardima.

Pomoćnik gradonačelnika tvrdi da će u ovaj poduhvat biti investirano maksimum deset miliona evra i to kroz budžet grada, Direkcije za građevinsko zemljište i Direkcije za javni prevoz.

– Finansiraćemo i kupovinu novih vozova, ali ćemo prethodno, možda, morati da uradimo rebalans budžeta. U svakom slučaju, namera nam je da do kraja 2010. godine kupimo četiri kompozicije vagona, a posle toga još 16 kompozicija – ističe Bijelić, napominjući da je krajnji cilj da „Beovoz” postane deo Integrisanog tarifnog sistema.

To znači da gradske vlasti planiraju da ovaj sistem, posle obnove pruga, kupovine novih vagona i rešenja pitanja vlasništva, uključe u sistem javnog prevoza. Tako bi karte i markice, koje se sada koriste u vozilima Gradskog saobraćajnog preduzeća „Beograd”, ubuduće važile i u „Beovozu”.

O tome je ranije, u više navrata, govorio Željko Đukanović, direktor Direkcije za javni prevoz. On ističe da vaskrsavanje „Beovoza” neće biti samo prethodnica metrou, već trajno rešenje masovnog prevoza u Beogradu.

– Uključenjem „Beovoza” u sistem javnog gradskog prevoza počećemo da, konačno, koristimo dosad nedovoljno iskorišćene pruge. A paralelno sa tim, planiramo da gradimo metro. Tako ćemo, kao recimo u Parizu, imati više vrsta železničkog prevoza – kaže Đukanović, naglašavajući da je Direkcija već dobila novac za obnovu pružnih prelaza.

I u Sekretarijatu za finansije „Politici” je potvrđeno da su obezbeđene pare koje će biti uložene u železnicu. Reč je o sumi od 300 miliona dinara, kaže Renata Milić-Radujko, sekretar za finansije, dodajući da će, ako bude falilo novca, biti urađen rebalans budžeta. Na taj način će, ističe, u obnovu pruga i kupovinu vagona biti uložena dodatna sredstva.

U ovaj projekat biće uključena i Direkcija za građevinsko zemljište, odakle poručuju da je predviđeno da do kraja godine budu popravljene gradske pruge.

– Novac je obezbeđen budžetom Direkcije za 2009. godinu, a sada je na redu projektna dokumentacija. Kada ona bude završena, moći ćemo da uradimo predračunsku vrednost radova. Posle toga slede dodatne analize i studije, a onda na red dolazi raspisivanje tendera za izvođača radova – naglašava Nenad Bajić, šef Informativne službe Direkcije za građevinsko zemljište.

Prema nekim procenama, posle obnove pruga vozovi bi mogli da idu maksimum 70 kilometara na čas što je i dalje daleko od zacrtanog cilja i evropskog proseka. Ali, to je ipak brže od 40 kilometra na sat, kolika je sada prosečna brzina kojom ide „Beovoz”. Prema planu, posle kupovine novih vagona, čija je cena od milion i po evra do tri miliona, biće podmlađen vozni park ovog sistema jer gradskim prugama trenutno saobraćaju vagoni od kojih su neki stari i po 40 godina.

N. Miković

[objavljeno: 25/02/2009]

Nastavak na Politika...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.