
Izvor: Politika, 03.Jul.2015, 15:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Gepardi Hava i Svam novi stanovnici „Beo zoo vrta”
Dva mužjaka najbrže divlje mačke u prestoničko životinjsko carstvo stigli iz češkog reproduktivnog centra
Mužjaci geparda, najbrže divlje mačke i jedne od najbržih životinja u prirodi, novi su stanovnici „Beo zoo vrta”. Dvogodišnja braća Hava i Svam u vrt su pre nekoliko dana stigli kao donacija iz reproduktivnog centra u Češkoj.
– To je centar u kome se uzgajaju divlje mačke i žirafe. Tržišna vrednost jednog para ove vrste mačke je oko 25.000 >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << evra. Mnogo nam znači što smo ih dobili kao donaciju jer imamo ograničena sredstva za nabavku novih životinja – ističe Gvozden Radenković, direktor „Beo zoo vrta”.
Dva mužjaka, čija vrsta živi u Africi južno od Sahare i na krajnjem zapadu Azije, u prestoničkom životinjskom carstvu boraviće u prostoru od dvadesetak ari. Kako njihovim rođacima najviše prijaju savane, stepe, brežuljkasti predeli i visoravni, i dva nova stanovnika vrta uživaće u zelenilu, velikom kamenju i posebno napravljenim uzvišenjima. Da je prostor po meri i ukusu geparda, pre nekoliko godina utvrdila je inspekcija evropske komisije za zoološke vrtove, ali i donatori iz Češke.
– Prostor je već bio spreman jer je u njemu dugo živeo par geparda iz Južnoafričke Republike koje smo i tada dobili kao donaciju. Oni su dostigli svoj životni vek, ali nisu ostavili potomstvo. Jedina novina je što smo oko tog prostora postavili električnu ogradu. Jer ova dva primerka za razliku od njihovih prethodnika nisu naviknuta na ljude pa se može desiti da priđu ogradi – objašnjava Radenković, dodajući da planiraju da mužjacima nabave i ženku kako bi vrt bio bogatiji za njihove mladunce.
– Sadašnji stanari vrta nam gotovo svakodnevno donose mladunce jer im je sada glavni period za to. Najnovija prinova je mali jak, tele himalajskog govečeta – navodi Radenković.
------------------------------------------------------------
„Lična karta” najbrže mačke
* love i žive u grupama
*dugački su od 180 do 230 centimetara, a teški od 25 do 70 kilograma
* jedu antilope, gazele, manje sisare i ptice
* love tako što se bešumno prikradaju, a kada priđu brzo se bacaju na žrtvu
* posle nekoliko sekundi dostižu brzinu od 120 kilometara na čas, ali ako posle 300 metara ne ulove plen odustaju od potere
* u sezoni razmnožavanja mužjak i ženka provedu dan ili dva. Ženka mladunče nosi 90 do 95 dana i najčešće omaci dva do pet mladunaca
* gepardi se potpuno osamostaljuju kada navrše dve godine, ali u prirodi opstane svega 10 odsto njih
* u divljini žive do sedam, a u veštačkim uslovima do 15 godina
------------------------------------------------------------
Nova pravila za volontere i zaposlene
Zaposleni i volonteri neće smeti ubuduće da izvode i šetaju životinje dok su u vrtu posetioci, jedna je od novina u ovoj oazi životinja. Ovo je, kako objašnjava Gvozden Radenković, učinjeno kako se ne bi ponovili nemili događaji iz prethodnih godina.
– Drugačije je organizovano i volontiranje. Akcenat je, pre svega, na edukaciji posetilaca. Zato smo rešili da prednost za volontiranje damo studentima veterine i fakulteta koji se bave srodnim delatnostima – kaže Radenković.