Izvor: Glas javnosti, 18.Avg.2008, 07:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Beograd uskoro grad starih
Uprkos činjenici da se broj stanovnika u srpskoj prestonici iz godine u godinu povećava, prirodni priraštaj više od deceniju je negativan. Prema podacima sa prethodnih popisa, Beograd ima oko 1.700. 000 stanovnika, a, u brojkama, prosečan Beograđanin star je 42 godine. Stručnjaci ističu i upozoravaju da u poslednjih 15 godina prestonica ima negativan prirodan priraštaj i da će, ukoliko se ovakav trend nastavi, biti grad starih.
U gradskom Zavodu za statistiku ističu da se uprkos >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << negativnom prirodnom priraštaju, stanovništvo u prestonici uvećava, što predstavlja takozvani mehanički priraštaj.
- Takav priraštaj je povećavanje stanovništva na sve načine, izuzev rađanja. Ovakvim podacima mora se pažljivo pristupiti, jer nije samo migracija povećanje broja stanovništva. Veliki broj sugrađana koji živi u inostranstvu zbog neophodne dokumentacije upisivao se u knjige državljana - objašnjavaju u gradskom Zavodu za statistiku, dodajući da ovakva demografska slika ne mora da znači i realno stanje.
Prosečna starost stanovišta, koja se proverava na deset godina, na popisu 2002. bila je oko 40 godina.
Kada je reč o opštinama, ubedljivo prvo mesto po broju starih zauzima Vračar. Stručnjaci ističu da ni hiljadu mladih bračnih parova ne bi moglo da izmeni starosnu strukturu. Sa malim zaostatkom slede Stari grad i Savski venac.
Da savremeni način života uzima danak u prestonici, pokazuje i podatak da je u 2007. godini, uprkos većem broju sklopljenih brakova, broj novorođenčadi sve manji. Mladi se, kako naglašavaju stručnjaci, sve manje odlučuju za decu, jer jure za karijerom i boljim uslovima života.












