Izvor: Studio B, 13.Okt.2014, 08:35 (ažurirano 02.Apr.2020.)
"Beograd slobodan grad" u Muzeju istorije Jugoslavije
Izložba "Beograd, slobodan grad", koju realizuju Muzej istorije Jugoslavije i Arhiv Jugoslavije povodom 70 godina od oslobođenja Beograda, svečano će biti otvorena danas u Muzeju istorije Jugoslavije.
Kao svojevrsna zahvalnica oslobodiocima Beograda, postavka prikazuje predmete i dokumenta koja su povodom oslobođenja Beograda Josipu Brozu Titu uručili najznačajniji državnici tog vremena.
Izložba je i vizuelno podsećanje na izuzetni značaj koji je operacija >> Pročitaj celu vest na sajtu Studio B << oslobađanja Beograda posle 1.287 dana okupacije imala, ne samo za Beograd i Jugoslaviju, već i za sveukupnu antifašističku borbu.
Među najznačajnijim eksponatima na izložbi biće predstavljeni sablja koju je Staljin poklonio Josipu Brozu Titu za zasluge u borbi protiv fašizma, orden Suvorova prvog stepena, kojim je 1944. godine Tito odlikovan za izuzetne uspehe u predvođenju trupa i vođenju ratnih operacija, telegrami čestitke koje su Titu poslali Vinston Čerčil i Palmiro Toljati.
Na izložbi će biti predstavljeno i savezničko i nemačko oružje, crteži i akvareli Aleksandra Deroka koji je bio svedok borbi na ulicama grada, štampa iz tog perioda, karta evropskog ratišta u oktobru 1944. godine i dokumentarne fotografije uličnih borbi za oslobođenje Beograda.
Izložba "Beograd, slobodan grad" trajaće do 21. oktobra.










