Beograd: Za sanaciju 147 zgrada

Izvor: Studio B, 05.Nov.2013, 10:06   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Beograd: Za sanaciju 147 zgrada

Opasnost od obrušavanja fasade prolaznicima svakodnevno preti čak i u samom centru grada, u Knez Mihailovoj 44.

Nažalost, ta zgrada je samo jedna od 147 koje se nalaze u jako lošem stanju i kojima je neophodna hitna sanacija.

Procena je da je ovaj broj mnogo veći, pa je "Gradsko stambeno" počelo opsežnu akciju preventivnog pregleda fasada.

U "Stamebnom" kažu da su najugroženije centralne opštine Stari grad, Savski Venac, Vračar i deo Palilule i >> Pročitaj celu vest na sajtu Studio B << Zvezdare na kojima se nalaze najstariji objekti.

"Biće pregledano više od 14.000 stambenih zgrada koje su poverile poslove održavanja „Gradskom stambenom"", kažu za "24 sata" u tom preduzeću.

Finansiranje radova na obnovi fasada u potpunosti je obaveza stanara. Procedura je sledeća. Kad Skupština stanara prikupi sve neophodne dozvole, „Stambeno" pokreće postupak Javne nabavke i upućuje ponudu. Ako se stanari slože, biće potpisan ugovor i radovi mogu da počnu.

"Skupštini zgrade upućujemo ponudu za finansiranje velikih radova, odnosno ponudu za rekonstrukciju fasade, s obzirom na to da je reč o investicionim radovima. Izlazimo u susret vlasnicima stanova tako što im omogućavamo plaćanje nakon završetka radova na više mesečnih rata, maksimalno 24, bez kamate", kažu u „Stambenom".

Ono što mnogi stanari ne znaju je da na zahtev predsednika Skupštine zgrade mogu da dobiju uvid u to sa koliko novca raspolaže zgrada. Naime, iznos koji stanari svakog meseca plaćaju preko uplatnica „Infostana" akumulira se na tzv. „kartonu zgrade".

"Ta evidencija je interna evidencija uplata stanara i rashoda - troškova za izvođenje radova na objektu. Napominjemo da su ova sredstva pre svega namenjena za hitne i neodložne radove, a ako se ne potroše mogu se koristiti za finansiranje tekućih popravki i investicionih radova, u koje spada i rekonstrukcija fasade", zaključuju u „Stambenom".

Novac koji zgrada ima na „kartonu" može se koristiti jedino ako radove na rekonstrukciji vrši „Gradsko stambeno".

 

Nastavak na Studio B...



Povezane vesti

ČUVAJTE GLAVE: Fasade otpadaju sa 147 zgrada u BG

Izvor: Telegraf.rs, 05.Nov.2013

U “Gradskom stamebnom” kažu da su najugroženije centralne opštine Stari grad, Savski venac, Vračar i deo Palilule i Zvezdare na kojima se nalaze najstariji objekti

Nastavak na Telegraf.rs...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Studio B. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Studio B. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.