Izvor: Blic, 25.Nov.2007, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Arena još prevelika za Srbiju
Beogradska arena je u ovoj godini samo dva puta rasprodata do poslednjeg mesta - za Dejvis kup i odbojkašku utakmicu s Brazilom. Iako je do kraja godine ostalo još mesec dana, već sada je jasno da je u prvoj godini poslovanja radila upola manjim kapacitetom nego što je to uobičajeno za slične objekte širom Evrope.
Direktor Arene Đorđe Milutinović je ipak zadovoljan, a za neiskorišćenost Arene "krivi" standard društva.
- U ovoj godini, računajući i preostale >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << manifestacije, imaćemo oko 45 radnih dana, što je upola manje od evropskog proseka koji se kreće od 60 do 120 dana. Ipak, treba reći da u inostranstvu takvi objekti rade dobro zahvaljujući sportskim takmičenjima, što kod nas nije slučaj. Osim što nemamo kritičnu masu publike koja bi svake nedelje išla na utakmice, ovde ne postoji ni liga koja bi privukla toliki broj gledalaca - kaže Milutinović za "Blic nedelje".
Arena će ipak ovu godinu završiti s viškom u kasi, ali Milutinović nije mogao da precizira kolika će biti zarada, jer je nešto od tog novca uloženo u predfinansiranje budućih programa. I u gradsku kasu je već vraćen deo od milion i po evra, koliko se godišnje izdvaja za održavanje dvorane, materijalne troškove i plate zaposlenih.
- Pošto smo deo zarade od svake manifestacije dužni da uplatimo Gradu, ove godine smo vratili više od 225.000 evra - kazao je Milutinović, i dodao da su najveću zaradu doneli koncerti Džipsi kingsa i Džoa Kokera, dok se nastupi grupa Kajzer čifs i Mjuz nisu isplatili.
Na pitanje kada će dvorana isplatiti uloženi novac, Milutinović je odgovorio:
- Verovatno nikada. Objekti poput Arene grade se zbog sekundarnog ekonomskog efekta. Recimo, ako imate prvenstvo u košarci, to donosi zaradu hotelima, ugostiteljima... Dan-danas Beč izdvaja 10 miliona evra godišnje za svoju arenu, a oni taj novac ne vraćaju. Mislim da ćemo do Univerzijade 2009. znati kolike su naše mogućnosti.
Najveća sportska dvorana u Srbiji i regionu građena je sa prekidima 14 godina, a u nju je uloženo oko 80 miliona evra.
Direktor Arene je rekao i da su u prvoj godini poslovanja u dvorani uočeni nedostaci, koji će u najskorije vreme biti rešeni. To se, pre svega, odnosi na gužve prilikom ulaska, nepostojanje garderobe, nedovoljan broj parking-mesta i WC-a u parteru.







