Apel  za obnovu zgrade Generalštaba

Izvor: Studio B, 05.Feb.2013, 15:45   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Apel za obnovu zgrade Generalštaba

Akademija arhitekture Srbije zatražila je danas da se zaštite zgrade Generalštaba u centru Beograda, kao dela arhitekture i kulture od neprocenjivog nacionalnog značaja.

Akademija je u Apelu javnosti poručila da bi taj kompleks trebalo "dovesti u prvobitno stanje prema originalnim projektima".

"Kompleks može promeniti namenu unutrašnjih prostora ili delova zgrada, ali spolja, u smislu gabarita i obrada fasada, mora biti vraćen u svoje originalno stanje, kao što >> Pročitaj celu vest na sajtu Studio B << jasno i piše u aktu kojim je, odlukom Vlade Republike Srbije, 2005. godine proglašen za kulturno dobro", napominje Akademija u Apelu javnosti.

Kompleks Generalštaba je delo velikog srpskog arhitekte Nikole Dobrovića, dodaje se u Apelu i ističe da je "to ostvarenje, ako ne najveće, onda svakako jedno od najvećih dostignuća u arhitekturi i urbanizmu moderne Srbije u proteklih 200 godina".

"Kompleks je završen 1965. godine i predstavlja jedan od simbola, odnosno vizuelnih repera Beograda. Iako iseljen u toku agresije NATO na Srbiju 1999. godine, jer je Generalštab bio na ratnoj lokaciji, kompleks je divljački bombardovan i oštećen", podseća se u Apelu. Teže je urušen objekat A, manji od dva objekta ovog kompleksa, precizira se u Apelu i podseća da, osim kule, od tog vremena krila A i B stoje van upotrebe.

"Odmah posle političkih promena 2000. godine", ukazuje Akademija arhitekture Srbije, "počelo je da se govori o rušenju ovih objekata u čemu su, na žalost, prednjačili funkcioneri Grada i Republike, nesposobni da shvate arhitektonsku i kulturološku vrednost ovog kompleksa".

Reagujući na izjave članova Vlade proteklih dana o rušenju ovog kompleksa, Akademija arhitekture Srbije napominje da je "kompleks Generalštaba proglašen za spomenik kulture". One kojima nije jasno zašto je oštećeni kompleks Generalštaba proglašen za dobro nacionalne kulture, dodaje se u Apelu, "upućujemo da bar malo upoznaju kulturno nasleđe Srbije".

U javnim glasilima se o zgradama Generalštaba govori kao o ruševinama, a ti objekti nisu ruševine. Oštećeni su jedan manje, drugi više, ali ruševine svakako nisu, naglašava Akademija arhitekture Srbije. Svi ozbiljni narodi, koji ne pristaju na uništenje svoje kulture i svog identiteta i koji se bore za pravo na život, prema stavu Akademije, obnavljali su i obnavljaju svoje kulturno nasleđe. Ministri Vlade Srbije koji nude spomenike kulture svoga naroda za rušenje, ukazuje Akademija, "pokazuju time "nacionalnu i svaku drugu neodgovornost".

Napominjući da nije tačno da ovaj kompleks ne može da se obnovi, niti da za to u "državi Srbiji nema para", Akademija upozorava da logika rešavanja problema sa oštećenim spomenicima kulture njihovom prostom prodajom, radi nove izgradnje, ima vrlo opasne krajnje konsekvence.

Akademija arhitekture Srbije zato podiže glas u zaštitu Generalštaba, kao dela arhitekture i kulture od neprocenjivog nacionalnog značaja, i zaključuje da bi taj kompleks trebalo dovesti u prvobitno stanje prema originalnim projektima.

Nastavak na Studio B...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Studio B. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Studio B. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.