Zašto je sporna saobraćajnica u NS?

Izvor: B92, 27.Feb.2013, 21:15   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Zašto je sporna saobraćajnica u NS?

U petak i subotu, 22. i 23. februara, na pristupnoj saobraćajnici autoputa Beograd-Subotica kod Novog Sada, dogodile su se dve saobraćajne nesreće u kojima je jedna osoba poginula, a tri su teže povređene.

U nesreći koja se dogodila u subotu uveče oko 21 sat, B.M. (30) iz Vrbasa udarila je svojim automobilom Seat Ibica u neobeležen stub buduće naplatne rampe i poginula. Na istom mestu, u još jednoj, skoro identičnoj saobraćajnoj nezgodi, povređeno >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << je troje mladih ljudi.

Zoran Drobnjak, direktor "Puteva Srbije", u čijoj nadležnosti je održavanje i obeležavanje saobraćajnice na kojoj su se desile ove nesreće, negirao je da to javno preduzeće snosi odgovornost za njih. On je u izjavi za Blic između ostalog rekao da "treba pustiti nadležno tužilaštvo i sud rade svoj posao i utvrde šta se tamo dogodilo."

Drobnjak je pažnju javnosti privukao rečenicom da bi betonske stubovi u koje su udarili automobili, iako je mrak, "video i ćorav vozač."

Na njegovu izjavu reagovao je Komitet za bezbednost saobraćaja (KBS), koji je od Vlade Republike Srbije zatražio smenu Drobnjaka sa funkcije generalnog direktora JP "Putevi Srbije".

"Osim što je sporna izjava usmerena na izbegavanje krivične odgovornosti zbog propusta odgovornih lica u JP 'Putevi Srbije', ona predstavlja i grubo vređanje žrtava saobraćajnih nesreća i njihovih porodica", dodaje se u saopštenju KBS.

Drobnjak se u međuvremenu javno izvinio i kazao da je njegova izjava pogrešno protumačena i da nikoga nije hteo da povredi.

Na spornoj saobraćajnici su prilikom izgradnje postavljeni betonski stubovi kojima su razdvojene saobraćajne trake zbog budućih naplatnih rampi, koje će se nalaziti na tom mestu. Zoran Drobnjak kaže da na tom delu postoje odgovarajući putokazi za naplatnu rampu i upozorenja da se brzina smanji na 40 km/h.

Sa druge strane, profesor Fakulteta tehničkih nauka iz Novog Sada, Dragan Jovanović, misli da taj deo puta nije dovoljno bezbedan, jer nije dovoljno osvetljen, kao i da postoji niz teških propusta.

Predsednik Komiteta za bezbednost saobraćaja Damir Okanović slaže se da je reč o nebezbednoj deonici.

“Te betonske barijere u Novom Sadu apsolutno su postavljene tako da ako naletite na njih čak i sa smanjenom brzinom, osuđeni ste na vrlo teške posledice“, ocenjuje Okanović.

Putevi se projektuju i prave sa ciljem da maksimalno obezbede sigurnost učesnika u saobraćaju. To ovde očigledno nije slučaj. Pozivamo vas da u komentarima iznesete svoje viđenje situacije.

Takođe, interesuje nas i da li ste prošli ovom saobraćajnicom i kakva su vaša zapažanja u vezi sa obeležavanjem i osvetljenjem tog dela puta.

Na kraju još jednom apelujemo da, bez obzira na eventualne propuste nadležnih putara, poštujete ograničenja brzine radi spostvene bezbednosti i bezbednosti drugih učesnika u saobraćaju, pogotovo na spornim saobraćajnim tačkama, kao što je ova kod Novog Sada.
Pogledaj vesti o: Autoput,   Subotica,   Seat

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.