Sistem lovi vozače duhove!

Izvor: Vesti-online.com, 03.Apr.2015, 05:47   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Sistem lovi "vozače duhove"!

Na putu A2 u Tesinu u Švajcarskoj testira se jedan novi projekat koji autoputeve treba da učini sigurnijim od "vozača duhova" kojima se iz nepažnje ili nekog drugog razloga dogodi da ulete u suprotan smer autoputa.

"Vozači duhovi" koji se iznebuha sa svojim automobilima pojave u suprotnom smeru na putu prouzrokuju godišnje u Švajcarskoj u proseku 15 nesreća. Protiv toga se do sada preduzimalo samo nešto u smislu >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << saopštenja i pismenih objava. Savezna kancelarija za puteve (Astra) konačno je od februara počela da testira u Tesinu jedan novi sistem.

- Ideja je da se na izlazima auto-puteva redovno dežura - kaže Eugenio Sapija iz Astre za švajcarske medije.

Uz pomoć trostepenog osiguranja, ubuduće bi trebalo da se spreče ovakve nesreće koje često završavaju s ljudskim žrtvama. Najpre će se pomoću senzora u slučaju pogrešnog ulaska na put vozač obaveštavati putem svetlosnog signala, koji je dalje praćen zvučnim alarmom, a sve sa ciljem da se "probudi" pažnja vozača. Ukoliko vozač koji je krenuo u suprotni smer ne reaguje, sistem alarmira Kantonalnu policiju koja preko informacione table može da pošalje preventivne poruke, kao i da pošalje policijsku patrolu. Na kraju se pale crvena svetla koja zabranjuju dalji ulazak na pogođenu deonicu autoputa.

U Kantonalnoj policiji Valisa se uvođenje ovog sistema pozdravlja.

'Vozači duhovi" su problem koji se ponavlja. Iako oni po pravilu mogu biti zaustavljeni, od interesa je da se primenjuju novi sistemi. Do sada je policija ovaj problem rešavala najčešće automobilskom blokadom - kaže predstavnik Žan-Mari Bornet.

Pored mnogih pozitivnih aspekata, novi sistem ima i nekih mana. Instalacija je 75.000,00 franaka, pa je relativno skupa. Eksperti još dodatno upozoravaju da sistem nije u svim slučajevima delotvoran - na primer kada vozač koji vozi u korektnoj traci odluči da se okrene i krene u pogrešnom smeru. Da se i to događa pokazuje nedavni slučaj jednog 94-godišnjeg vozača iz kantona Valizelen, koji od 17. marta ove godine, bez vidljivog povoda, odjednom okrenuo svoj automobil nasred auto-uta, i krenuo da vozi u suprotnom smeru!

Nastavak na Vesti-online.com...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.