Izvor: Glas javnosti, 02.Mar.2011, 07:57 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Ograde protiv buke Beogradu preko potrebne
BEOGRAD - Član Gradskog veća Beograda Miroslav Čučković rekao je da je u planu da se iz gradskog budžeta finansira postavljanje zaštitnih ograda protiv buke i zagađenja u delu autoputa Beograd - Niš koji prolazi pored stambenih blokova u glavnom gradu.
Tiho i oko KBC i Hitne pomoći
Postavljanje zaštitne ograde protiv buke i zagađenja predviđeno je u
zoni Kliničko-bolničkog centra Beograd, >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << kao i u zoni Hitne pomoći.
- "Putevi Srbije" će sprovesti pilot-projekat "Mere zaštite od buke" u
skladu sa Zakonom o zaštiti od buke i propisima EU i, čim se postojeća
projektna dokumentacija za taj projekat ažurira i dopuni, obratiti se
nadležnom ministarstvu za dobijanje Potvrde o prijemu Projektno-tehničke
dokumentacije, naveli su u tom preduzeću.
Autoput preuzima prestonica
Nadležnost za upravljanje i održavanje autoputa E-75 biti preneta gradu
Beogradu kada se završi i u potpunosti stavi u funkciju Obilaznica oko
Beograda.
- Od tog momenta pomenuti deo autoputa će se smatrati gradskom
saobraćajnicom i grad Beograd će, između ostalog, biti nadležan i za
postavljanje zaštitne ograde protiv buke i zagađenja u urbanom području,
uz saobraćajnicu E-75, naveli su u JP "Putevi Srbije".
Čučković je rekao da beogradski Sekretarijat za zaštitu životne sredine priprema projekat za postavljanje zaštitnih ograda od Plavog mosta do Studentskog grada u Novom Beogradu. Prema njegovim rečima, taj projekat bi trebalo da bude završen za šest meseci i prosleđen Javnom preduzeću "Putevi Srbije" koje je nadležno za njihovo postavljanje. Po završetku projekta, naveo je Čučković, biće poznato koliko će novca biti potrebno za taj posao.
Pomoćnica ministra životne sredine Aleksandra Damnjanović Petrović rekla je da je za tu vrstu radova po Zakonu o javnim putevima i Zakonu o planiranju i izgradnji nadležno Javno preuzeće "Putevi Srbije" koje je i investitor, a da Ministarstvo životne sredine i prostornog planiranja izdaje potrebnu dokumentaciju za gradnju.
- Inicijativa za postavljanje zaštitnih ograda je jako dobra i, pitanje je samo ko će to finansirati, kazala je Damnjanović Petrović.
Upitana o mogućnostima da se nadležnost za postavljanje zaštitnih ograda prenese sa republičkog nivoa na Beograd, Petrovićeva je rekla da je na svim autoputevima i svim državnim putevima prvog i drugog reda određena vrlo precizna zakonska nadležnost u korist "Puteva Srbije".
- Ukoliko se izmeni zakon i deo autoputa koji prolazi kroz Beograd proglasi gradskom ulicom, u tom slučaju bi bio nadležan grad Beograd - kazala je pomoćnica ministra i dodala da je za izmene Zakona o javnim putevima nadležno Ministarstvo za infrastrukturu.
Ministarstvo životne sredine i prostornog planiranja do sada nije dobilo nijedan zahtev za izdavanje odobrenja za postavljanje zaštitnih ograda duž autoputa.
U "Putevima Srbije" rekli su da, zbog velikog broja žalbi zdravstvenih ustanova u blizini autoputa E-75 na prolasku kroz Beograd, odlučeno da se realizuje Pilot projekat pod nazivom "Mere zaštite od buke".
То се у Европи одавно већ ради.У Београду треба подхитно, поставити,али и у другим деловима Србије где бука угрожава здравље људи.Те ограде се могу градити и од врло јефтиних материјала(дрво,пластика,камен,стакло итд.)








