Obnovljeni sukobi u Južnoj Osetiji

Izvor: Blic, 11.Avg.2008, 10:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Obnovljeni sukobi u Južnoj Osetiji

Ministri inostranih poslova iz Grupe sedam (G-7) i zvaničnici EU zatražili su danas od Rusije da prihvati prekid vatre na koji je pozvala Gruzija. Prethodno je predsednik Gruzije Mihail Sakašvili, u prisustvu šefova diplomatije Francuske i Finske Bernara Kušnera i Aleksandra Struba, potpisao odluku o obustavi vatre. Gruzijske vojne snage su samo nekoliko sati kasnije nastavile invaziju na Južnu Osetiju, dok su ruske trupe iz Abhazije prešle u Gruziju i, prema tvrdnji Sakašvilija, osvojile >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << strateški grad Gori, kroz koji prolazi jedini značajni autoput u toj zemlji.



"Posmatrači UN potvrdili su da su ruske trupe ušle na teritoriju Gruzije iz separatističke oblasti Abhazije", izjavio je pomoćnik generalnog sekretara UN za mirovne operacije Edmond Mulet.

"Rusija presekla Gruziju na pola"

Gruzijski predsednik Mihail Sakašvili tvrdi da je ruska vojska presekla Gruziju na pola, osvojivši strateški grad Gori, kroz koji prolazi jedini značajni autoput. Agencija Interfaks je, međutim, citirala ruskog ministra odbrane koji je opovrgao izveštaje o osvajanju Gorija. Visoki zvaničnik iz gruzijske ambasade u Moskvi Givi Šugarov rekao je da izgleda da se ruska vojska približava Tbilisiju i naveo je da je ruski cilj "potpuna likvidacija" gruzijske vlade.

Mulet će to saopštiti večeras na vanrednom sastanku Saveta bezbednosti UN, na kojem će večeras ponovo biti razmatrana situacija u Gruziji. Mulet je rekao agenciji Rojters da su posmatrači UN-a, bazirani u Abhaziji, potvrdili da su ruske trupe zauzele vojnu bazu Senaki unutar Gruzije. To je po njemu prva nezavisna potvrda o tome da se ruske snage kreću u oblastima Gruzije izvan separatističkih teritorija Abhazije i Južne Osetije.

"Ovde se radi o ruskim trupama, ne mirovnim snagama", rekao je Mulet.

Gruzijska vojska obnovila je u drugoj polovini dana žestoku paljbu po glavnom gradu otcepljene Južne Osetije, Činvaliju. Kako su saopštile vlasti nepriznate republike, nekoliko avionskih bombi eksplodiralo je u centru Činvalija. Predsednik skupštine Južne Osetije Znaur Gasijev izjavio je da se u gradu čuje artiljerijska paljba, ali da nema pokušaja pešadije i oklopne vojske Gruzije da uđe u prestonicu.

Ministarstvo odbrane Rusije, istovremeno, saopštava da Gruzija ponovo vodi borbe u Južnoj Osetiji, uprkos saopštenjima iz Tbilisija o namerama za prekid vatre. Najmanje šest gruzijskih helikoptera bombardovalo je danas ciljeve u regionu oko Činvalija, glavnog grada Južne Osetije. Izveštac Rojtersa sa lica mesta naveo je da su helikopteri koji su uzleteli sa gruzijske teritorije bombardovali ciljeve u separatistickom regionu Južna Osetija. Bombardovanje ciljeva u regionu Južne Osetije protivreči prethodnim navodima Gruzije da je prekinula vojne akcije na toj teritoriji.

Portparol gruzijskog ministarstva Šora Utiašvili rekao je da su ruske snage ušle u grad Zugdidi blizu Abhazije i zauzele tamošnju policijsku stanicu. Ruske snage su ranije danas zauzele gruzijsku vojnu bazu u gradu Senaki, koji se nalazi nešto istočnije od Zugdida na oko 40 kilometara od Abhazije. Novo razmeštanje snaga usledilo je nakon pretnje Rusije da će njene snage ući na zapad Gruzije ako gruzijska vojska odbije da položi oružje.

Iz Tbilisija, ruski mediji prenose izjavu gruzijskog predsednika Mihaila Sakašvilija da teži miru ali da će gruzijske oružane snage nastaviti da vode borbe.

"Još se borimo, ali želimo mir", rekao je Sakašvili u obraćanju naciji.



Ministri G-7 i EU pozivaju Rusiju da obustavi dejstva u Gruziji


Portparol američkog Stejt departmenta je rekao je da su ministri G-7 u telefonskom konferencijskom razgovoru rekli da su "shvatili da je Gruzija potpisala sporazum o prekidu vatre i pozvali su Rusiju da prihvati obustavu dejstava". Ministri su takođe naglasili svoju podršku teritorijalnom integritetu Gruzije i podržali posredničke napore koje predvode šef francuske diplomatije Bernar Kušner i njegov finski kolega Aleksandar Stub.

Evropska komisija pozvala je danas Rusiju da obustavi vojne aktivnosti na gruzijskoj teritoriji, dok je generalni sekretar NATO optužio Moskvu za prekomernu upotrebu sile.

"Pozivamo Rusiju da odmah obustavi sve vojne aktivnosti na gruzijskoj teritoriji", rekla je portparolka Evropske komisije Kristina Nađ, dodajući da to telo EU traži brzo okretanje ka pregovorima.

Pozivajući sve strane u sukobu da pokažu uzdržanost, Nađ je kazala: "Smatramo da poslednji razvoji, poput prelaska ruskih jedinica preko gruzijske granice, menjaju dimenziju sukoba".

Rusko Ministarstvo spoljnih poslova je, međutim, saopštilo da Gruzija i dalje vrši sporadičnu paljbu po položajima ruskih mirovnih snaga u Južnoj Osetiji. Ruski predsednik Dmitrij Medvedev tvrdi da su ruske snage okončale veliki deo operacije u Južnoj Osetiji.

"Završili smo najveći deo operacije prisiljavanja gruzijske strane na mir u Južnoj Osetiji", rekao je Medvedev u razgovoru sa ruskim ministrom odbrane Anatolijem Serđukovom.

"Ruski mirovni kontingent u potpunosti je preuzeo kontrolu nad Činvalijem", rekao je Medvedev, koji je i glavnokomandujući ruske vojske, preneo je Itar-Tas. Prema rečima ruskog predsednika, ruske mirovne snage nastaviće da štite ruske građane.

"Nastavićemo da činimo sve što je u našoj moći da zaštitimo život i dostojanstvo ruskih građana", poručio je Medvedev.

Abhazija i Gruzija traže međunarodno priznanje

Predsednik Abhazije Sergej Bagapš izjavio je danas da će Abhazija i Južna Osetija, zvanično delovi Gruzije koji su praktično nezavisni od početka devedesetih godina prošlog veka, u najskorijoj budućnosti od međunarodne zajednice zatražiti zvanično priznanje svoje nezavisnosti. "Za nas je, posle genocida i zločina koje je (gruzijska vojska) počinila u Južnoj Osetiji, postalo praktično nemoguće govoriti o mogućnostima da rešimo probleme sa Gruzijom", rekao je Bagapš televiziji Vesti-24.

Lideri ova dva regiona planiraju prvo da se obrate Ruskoj Federaciji, a onda i drugim međunarodno priznatim državama. Bagpaš je rekao da datum kada će uputiti poziv za priznanje zavisi od opšte situacije u regionu i da će se o tome dogovoriti sa svojim južnoosetijskim kolegom Eduardom Kokoitijem.

Portparol ruskog ministarstva spoljnih poslova Boris Malahov je, s druge strane, izjavio da sada nije vreme za razmišljanje o tome da li će Rusija priznati nezavisnost Južne Osetije.

"Sada je neophodno pre svega srediti situaciju i mi ćemo uložiti maksimalne napore da se to učini. Zbog toga sada nije pravi trenutak za razgovor o tome da li će Rusija priznati nezavisnost Južne Osetije i Abhazije", rekao je Malahov.

"U nekim zonama u kojima ruski vojnici održavaju mir (nedaleko od Činvalija) bilo je aktivnih sukoba" u noći između nedelje i ponedeljka, izjavio je komandant ruskih snaga za održavanje mira, general Marat Kulahmetov, javila je agencija Interfaks. On je rekao da su gruzijske snage nastavile da gađaju ruske pozicije.

"Jedan od punktova ruskih vojnika za održvanje mira bombardovala je gruzijska avijacija", rekao je Kulahmetov, dodajući da u tim napadima nije bilo žrtava.

Istovremeno je Gruzija saopštila da su ruski avioni gađali više ciljeva nedaleko od Tbilisija. Ruski vojni avioni bombardovali su vojnu bazu i radare, saopštilo je ministarstvo unutrašnjih poslova Gruzije.

"Bilo je dva bombardovanja. Jedno je bilo usmereno na vojnu bazu Kojori i drugo na oblast Mahata. Koliko mi je poznato, u napadima nema žrtava", rekao je portparol gruzijskog ministarstva unutrašnjih poslova Šota Utiašvili. Rusija je pojačala i svoje vojno prisustvo u Abhaziji, drugoj separatističkoj gruzijskoj oblasti, tako da je sada tamo više od 9.000 vojnika i 350 blindiranih vozila, javio je Interfaks.

Prema rečima generala ruskih mirovnih snaga Aleksandra Novickog, cilj ovog pojačanja je da se izbegne situacija sa kojom su mirotvorci bili suočeni u Činvaliju.

Mirovni izaslanik SAD stigao u Gruziju

SAD su poslale u Gruziju specijalnog izaslanika Meta Brajza kako bi podržao napore međunarodne zajednice da se reši kriza nastala između Gruzije i Rusije, saopšteno je danas iz američkog Stejt departmenta.

Brajza, zamenik sekretara Stejt departmenta za evropska i evroazijska pitanja, izjavio je po dolasku na aeorodrom kod Tbilisija da se Rusija unapred spremila za "invaziju Gruzije", javio je Rojters. On je zapravo objasnio je da su pre nekoliko meseci u drugu otcepljenu gruzijsku oblast, Abhaziju, stigle ruske železničke jedinice navodno u humanitarnu misiju.

"Sad znamo da je istina da su te snage poslate tamo da izgrade železnicu kako bi mogla da se šalje municija i druge vojne potrebštine kako bi se potpomogla ruska invazija", rekao je Brajza.

Rogozin traži hitan sastanak sa NATO

Ruski ambasador pri NATO Dmitrij Rogozin rekao je danas da Rusija traži hitan sastanak s tom zapadnom vojnom alijansom, na kojem bi razgovarala o novonastaloj krizi u gruzijskoj oblasti Južnoj Osetiji, javio je Rojters.

"Ruska misija pri NATO jutros je donela odluku da zatraži hitan sastanak Saveta Rusija-NATO", rekao je Rogozin, dodajući da Rusija želi da se sutra održi takav sastanak na ambadorskom nivou.

On je najavio da će Rusija na tom sastanku izneti svoje argumente i reći istinu o merama koje preduzimaju ruski mirovnjaci.

Ranije danas, generalni sekretar NATO Jap de Hop Shefer optužio je Rusiju da koristi prekomernu silu i ugrožava teritorijalni integritet Gruzije, nakon što se ruska vojna akcija proširila izvan teritorije Južne Osetije.

Buš poručio Putinu: Nasilje nije prihvatljivo

Predsednik SAD Džordž Buš izjavio je da je u razgovoru sa ruskim premijerom Vladimirom Putinom izrazio duboku zabrinutost zbog "nesrazmerne reakcije" Rusije na situaciju u Južnoj Osetiji.

Buš je, u intervjuu za NBC, koji je dao poslednjeg dana boravka na Olimpijskim igrama, izjavio da je u petak u Pekingu razgovarao sa Putinom.

"Ovo nasilje je neprihvatljivo", navodno je Buš rekao Putinu.

Buš je istakao i da je od Putina zatražio da povuče trupe i vrati situaciju na stanje od 6. avgusta, odnosno "status kvo".

"Bio sam vrlo čvrst sa Putinom", kazao je Buš i dodao da je slične komentare izneo i u telefonskom razgovoru sa ruskim predsednikom Dmitrijem Medvedevom.

Putin: Zapad pobrkao stvarne agresore i žrtve

Ruski premijer Vladimir Putin je danas oštro kritikovao Zapad rekavši da je u sukobu sa Gruzijom zbog Južne Osetije pobrkao stvarne agresore i žrtve i naglasio da će ruske trupe ostati u toj kavkaskoj zemlji do "logičnog kraja". Putin je posebno kritikovao SAD, rekavši da Vašington pomaže gruzijske vojnike da se vrate kućama iz Iraka i da neki političari SAD još uvek imaju "hladnoratovski" mentalitet.

"Sramota je da nas neki od naših partnera ne pomažu već da nas uglavnom ometaju", izjavio je Putin i objasnio da misli na "američki transfer gruzijskog kontingenta iz Iraka vojnim avionima praktično u konfliktnu zonu". Gruzija je odlučila da, posle izbijanja rata, povuče 2.000 vojnika koji su dosad bili u sastavu koalicionih snaga u Iraku.

"Velika skala tog cinizma je zapanjujuća, pokušaj da se belo prikaže kao crno i obrnuto i da se žrtve agresije prikažu kao agresori a odgovornost za posledice agresije stavi na glavu žrtava", ocenio je Putin i naglasio da će Rusija izvesti svoju mirovnu misiju u Južnoj Osetiji do" logičnog kraja".

Kušner: Sakašvili je odlučan da se postigne mir

Šef francuske diplomatije Bernar Kušner izjavio je danas da je predsednik Gruzije Mihail Sakašvili "odlučan da se postigne mir" i da je prihvatio gotovo sve predloge Evropske unije i OEBS-a.

"Mir se mora vratiti i civilno stanovništvo mora biti zaštićeno. To je važno i sa tog gledišta je predsednik Sakašvili prihvatio skoro sve predloge koje smo mu izneli", rekao je Kušner u intervjuu francuskom radiju RTL iz Tbilsija, gde je doputovao juče, kao predsedavajući EU. Plan EU i OEBS-a predviđa, pre svega, povlačenje gruzijskih i ruskih trupa na položaje koje su zauzimali pre početka sukoba, ali i slanje neutralnih posmatrača, jer, kako je rekao Kušner, ne može se verovati na reč ni jednoj, ni drugoj strani. Kušner, koji je u Tbilisi doputovao sa predsednikpm OEBS-a, šefom finske diplomatije Aleksanderom Stubom, trebalo bi da iz Tbilisija otputuje za Moskvu, gde će mu se sutra pridružiti i predsednik Francuske Nikola Sarkozi.

CNN: Sakašvili beži

Predsednik Gruzije Mihail Sakašvili viđen je kako beži iz predsedničke palate u Tbilisiju, javio je danas CNN.

Nekoliko sati ranije, Sakašvili se u istoj palati sreo sa francuskim ministrom spoljnih poslova Bernarom Kušnerom i pristao na mirovni predlog za okončanje rata sa Rusijom koji mu je predstavljen. CNN prenosi da se ne znaju razlozi zbog kojih je gruzijski predsednik "tako naglo" napustio svoje sedište.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.