Izvor: B92, 23.Dec.2013, 18:01 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Kinezi od sutra na Koridoru 11
Beograd -- Ministar građevine Velimir Ilić ozvaničiće sutra početak pripremnih radova na izgradnji deonice auto-puta na Koridoru 11 Ljig - Obrenovc.
Otvaranju radova prisustvovaće i predsednik Srbije Tomislav Nikolić, a kako je saopštilo Ministarstvo građevine, prisutnima će se obratiti i ambasador Kine u Beogradu Džang Vansjue i predsednik Odbora kompanije Šandong haj-spid grupe (Shandong Hi-Speed Group) Sun Liang.
Pripremni radovi će početi u mestu Dići u blizini >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Ljiga. Predsednik Republike Srbije Tomislav Nikolić učestvovaće na ceremoniji otpočinjanja pripremnih radova na toj deonici, saopštila je Služba predsednika za sardnju s medijima.
S kineskom kompanijom Šandong haj-spid grupe sklopljen je ugovor o izgradnji dve deonice Obrenovac - Ub i Lajkovac - Ljig.
Vlada Srbije usvojila je 16. oktobra predlog zakona o zajmu od Eksim banke Kine, vrednom 301 milion dolara, za gradnju Koridora 11 od Obrenovca do Uba i od Lajkovca do Ljiga.
Ukupno je za taj projekat planirano 333,7 miliona dolara, računajući i 10 odsto učešća Srbije.
Kredit je dobijen po povoljnim uslovima, na 20 godina, uključujući i period počeka od pet godina, sa fiksnom kamatom od 2,5 odsto godišnje.
Ministarstvo građevine je ranije najavilo da će kineske kompanije koncesiono graditi delove Koridora 11, od Surčina do Obrenovca i od Preljine do Požege.
Domaće firme već grade deonicu od Uba do Lajkovca, a radovi se finansiraju iz budžeta.
Takođe, na Koridoru 11 se gradi i auto-put od Ljiga do Preljine, gde je angažovana azerbejdžanska firma Azvirt, a radovi se finansiraju iz azerbejdžanskog kredita.
Sve su to deonice budućeg auto-puta od Beograda do granice sa Crnom Gorom, koji je deo takozvanog Koridora 11.
Taj putni pravac treba da poveže Rumuniju, Srbiju, Crnu Goru i Italiju rutom Bukurešt - Beograd - Bar - Bari.
Kinezi se uključuju u gradnju Koridora 11
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 24.Dec.2013, 02:20
Ministar građevine Velimir Ilić ozvaničiće danas početak pripremnih radova na izgradnji deonice autoputa na Koridoru 11 Ljig - Obrenovc, čemu će prisustvovati i predsednik Srbije Tomislav Nikolić.

















