Izvor: Press, 15.Jun.2010, 23:04 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Kalinić priznao - Ubio sam Ninoslava i Jureta!
Kalinić ispričao hrvatskoj policiji da je ubio dvojicu „zemunaca" - Ninoslava Konstantinovića 2003. godine u Beogradu, a Milana Jurišića 2005. u Španiji
Član „zemunskog klana" Sretko Kalinić ispričao je hrvatskim istražiteljima da je ubio dvojicu odbeglih „zemunaca" Ninoslava Konstantinovića i Milana Jurišića! Kalinić, koga je prošle nedelje u Zagrebu ranio još jedan „zemunac" Miloš Simović, tvrdi da je telo Konstatinovića >> Pročitaj celu vest na sajtu Press << zakopao „negde pored autoputa Beograd - Zagreb, a da je Jurišića na posebno brutalan način ubio u Španiji"!Ovu vest objavio je hrvatski „Nacional", a ona je Pressu potvrđena u srpskim policijskim krugovima.
- Kalinić tvrdi da je Konstantinovića ubio na monstruozan način u jednom stanu na Novom Beogradu, isekao telo na veće komade i zakopao ih nedaleko od „Ikarbusa", na mestu gde su „zemunci" krili oružje. To ubistvo je navodno počinio 2003, odmah posle „Sablje", jer je sumnjao da bi Ninoslav mogao da kupi slobodu odavanjem ostalih „zemunaca" - otkriva policijski izvor Pressa.
Jurišića samleo u mlinu
Kalinić je hrvatskoj policiji ispričao da je Milana Jurišića likvidirao u Španiji 2005. godine.
- Jurišića je navodno ubio u Španiji, potom ga je doslovce raskomadao, samleo u mašini za mlevenje mesa, koske pokrckao čekićem, spakovao u plastične kese i bacio ih „u neku vodu". Rekao je da je čak morao da kreči stan kako bi prikrio tragove ubistva. Kalinić je ispričao i da su mu pomagala braća Aleksandar i Miloš Simović, kao i prilikom ubistva zaštićenog svedoka Zorana Vukojevića Vuka 2006. godine. Kao motiv za ubistvo Vukojevića naveo je osvetu - prepričava sagovornik Pressa.
Policijski operativci koji se bave „zemuncima" smatraju da je sasvim moguće da je Kalinić počinio takve zločine, ali sve što je on rekao uzimaju sa rezervom.
- Konstantinović se već dugo ne pojavljuje nigde u našoj operativi, tako da je moguće da je ubijen. Za Jurišića imamo operativne podatke da je bio u Španiji, tako da je moguće da je tamo likvidiran, ali je to onda bilo u poslednjih godinu dana, a ne pre pet godina. Sve dok ne pronađemo delove tela, a zatim DNK analizom ne potvrdimo da se radi o tim ljudima, nećemo verovati da su oni ubijeni. Možda im Kalinić pravi alibi kako bi mogli da nastave da vršljaju. A možda i sve filuje kako bi kupio slobodu. Kada je bio sposoban da toliko ubija, šta ga sprečava da laže - kažu u MUP-u.
Stručnjaci traže proveru
Prema procenama policije, neko je naredio „čišćenje 'zemunaca'":
- Da li se Simović uplašio da ne bude sledeći, pa je on hteo prvi da ubije Kalinića, ili je čišćenje „zemunaca" naredio klan Darka Šarića, po modelu po kojem se mafija međusobno ubijala do 2003. godine, pokazaće istraga.
Bivši koministar policije Božo Prelević kaže da treba utvrditi da su Kalinićeve tvrdnje istinite.
- Ako je Jurišića samleo u nekom mlinu, neki ostaci sigurno mogu da se nađu, a ukoliko je tačno da je Konstatinovića zakopao kraj autoputa, neka kaže gde i neka se i to proveri! Pod uslovom da govori istinu, pretpostavljam da pokušava da trguje kako bi sebi olakšao položaj, jer ga ovde čeka 40 godina robije. On nema šta da izgubi, a to što nadležni ovde kažu da ne on može da dobije povlašćeniji status u zamenu za ono što zna... ne bih se ja baš tako istrčavao... - kaže Prelević.
Kriminolog Zoran Nikolić smatra da tužilaštvo i policija treba da budu vrlo obazrivi.
- Verovatno da u tome ima i neke istine, ali ne treba sve uzimati zdravo za gotovo. I najopasnijeg kriminalca kad pritisneš, on je spreman na sve kako bi pokušao za sebe da dobije što bolju cenu. Ja ne znam šta je u njegovoj glavi jer sam skoro siguran da iza sebe ima toliko likvidacija da neće moći da dobije nikakav povlašćeniji položaj, a kamoli status svedoka saradnika - rekao je Nikolić.






