Izvor: B92, 09.Apr.2011, 16:50 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Hoće li stići pare u Bor?
Bor -- Prošle godine, uoči vanrednih lokalnih izbora u Boru svi partijski lideri i ministri, obećali su pomoć i mnoštvo investicija koje se još uvek nisu realizovale.
Na sceni su, umesto graditelja, akteri vlasti, koji ovdašnju javnost zasipaju saopštenjima o neslozi
Više je nego sigurno da od borske solarne elektrane, za čiju gradnju je obećano 250 miliona evra, još dugo neće biti ništa.
I dalje će se čekati na izgradnju autoputa >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Bor–Beograd, preko Crnog vrha i Markovca.
Privlačno je zvučalo kako će ruska kompanija Gaspromnjeft, kupac NIS-a ,kao većinskog vlasnika nedovršenog hotelskog kompleksa na Crnom vrhu, „navući" još oko 50 miliona evra pored već uloženih 60 miliona da Jelen-Hajat bude konačno završen.
Bilo bi dobro da su Rusi „zagrizli", ali nisu. Ili, da ovog leta počne obnova hotela Jezero na Borskom jezeru. Ili da, posle mnogih obećanja, bude završen veliki poslovno-zabavni centar Kapija Bora, na ulazu u grad. Ili da, posle 20 godina od izgradnje, počne da radi borski aerodrom, ili da ožive motel u Zlotu, kamp i motel Metalurg na Borskom jezeru.
Na projektima u vezi sa bakrom, životno i najvažnijim za Bor, i dobijen je najveći broj izbornih glasova pre deset meseci. Projekte je „gurao” tada ministar i potpredsednik vlade Mlađan Dinkić A samo dve godine ranije, kada se o gradnji nove topionice još nije govorilo, G17 plus nije imao ni jednog odbornika u skupštini borske opštine.
Nezvanično je u tim „mrtvim kapitalima", građenim u vreme velikog uspona Borskog kombinata bakra, sada zarobljeno oko sto miliona evra.
Ali, sva ta obećanja su gotovo zaboravljena. Sve češća su trvenja partija vladajuće koalicije oko URS-a i Demokratske stranke. Spore se oko mnogo čega.
Demokrate traže reviziju koalicionog dogovora zato što su „ursovci", navodno, prodali autobusku stanicu u Boru svom „pajtašu" privatniku. A bilo je dogovoreno da autobusku stanicu, koja nije radila pet godina, kupi opština parama iz budžeta i da se na tom prostoru formira novo javno preduzeće „Autobuska stanica i parking servis", pod upravom kadrova iz Demokratske stranke.
Ogorčeni zato što su izigrani, sada traže da im G 17 ustupi na upravljanje lokalnu televiziju i „još koješta". Ili se povlače iz koalicije.
Srećom, ima i dobrih vesti koje stižu iz Borskog kombinata bakra. O tome kako se uvećava proizvodnja u Boru i Majdanpeku, i kako se zarade rudarima redovno isplaćuju, i kako se ulaže u obnovu rudarske mehanizacije i sanaciju višedecenijskog trovanja Bora i okoline, i, posebno, kako će u 2013. godini biti završena izgradnja nove topionice bakra. Za veću proizvodnju i neuporedivo čistiju okolinu.
Izvesno je da se ne može odustati od gradnje nove topionice bakra. Država Srbija garant je za kredit Kanadske razvojne banke od 135 miliona evra a u ovaj projekat već do sada mnogo je uloženo. Kada se uračunaju i ulaganja u rudarsku opremu i sanaciju ekoloških oštećenja u minulih sto, Borski kombinat će dobiti, kao što je u predizbornoj kampanji i obećano, 450 miliona evra.
Pogledaj vesti o: Autoput








