Izvor: RTS, 23.Dec.2010, 18:48 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Crnogorski autoput grade Kinezi
Autoput od Bara do granice sa Srbijom verovatno će graditi kineske kompanije. Uskoro raskid ugovora sa grčko-izraelskim konzoricijumom, poručuju crnogorske vlasti.
Crnogorska vlada počela je intenzivne razgovore s kineskim kompanijama o njihovom uključivanju u projekt izgradnje autoputa od Bara do granice sa Srbijom, izjavio je danas podgoričkim medijima crnogorski ministar saobraćaja Andrija Lompar.
Ministar je najavio da će procedura dogovora >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << s grčko-izraelskim konzorcijumom "Aktor" najverovatnije biti prekinuta.
"Moj predlog, kao resornog ministra, biće da prekinemo postupak s Aktorom", rekao je Lompar, dodajući da je konzorcijum poslao pismo o namerama izraelske agencije "Asra", koja daje podršku tom poslu, ali da taj dokument nije obavezujući.
On je objasnio da su crnogorska i kineska strana već pripremile tekst međudržavnog sporazuma, kako bi projekat imao pravno utemeljenje i da su kineske firme bile spremne da u kratkom roku dostave ponudu za gradnju autoputa, posle formalnog prekidanja procedure s konzorcijumom "Aktor".
Prema rečima Lompara, za učešće u projektu zainteresovane su firme CRB i Poli grupa, ali su u pregovore uključena kineska ministarstva saobraćaja i trgovine.
Sredinom marta, hrvatski konzorcijum, s "Konstruktorom" na čelu, izgubio je posao izgradnje tog autoputa, pošto nije uspeo da pribavi odgovarajuća bankarska jemstva. Posao je posle toga dobio grčko-izraelski "Aktor".
Prema nekim informacijama, hrvatske firme bi mogle da se pojave kao podizvođači, ukoliko posao dobiju Kinezi.







