„Alpini“ u petak ističe rok za izjašnjavanje

Izvor: Blic, 25.Avg.2008, 19:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

„Alpini“ u petak ističe rok za izjašnjavanje

U Vladi Srbije očekuje se da do petka konzorcijum „Alpina-Por" da konačan odgovor na poslednju ponudu o tome šta bi trebalo da bude sadržina sporazumnog raskida ugovora o koncesiji za gradnju autoputa Horgoš - Požega. Kako „Blic" saznaje, između Republičke vlade i koncesionara vode se pregovori o dva zasebna ugovora, koji su, međutim, suštinski povezani toliko da jedan zavisi od drugoga.

Prvi je ugovor o sporazumnom raskidu ugovora o koncesiji, čiji su detalji >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << tajna za javnosti uprkos dugotrajnim pregovorima. U Vladi očekuju da će pregovori o sadržini ovog ugovora do petka biti okončani pozitivno, jer je interes države da eskivira dugotrajni postupak pred međunarodnim arbitražnim sudom.

Drugi ugovor je zapravo ustupak Vlade „Alpini" za to što prihvata sporazumni raskid ugovora o koncesiji koji je za ovaj konzorcijum bio i te kako povoljan. Ovaj ugovor treba da omogući pravo „Alpini" da gradi deonicu autoputa od Horgoša do Novog Sada, jer su koncesionari za ovu deonicu već pripremili svu potrebnu dokumentaciju. Pošto je reč o vezanim ugovorima, pregovori su vođeni paralelno i tehnički detalji koji se odnose na oba ugovora, prema tvrdnji našeg izvora, raspravljeni su i perfektuirani. Odatle i optimizam unutar izvršne vlasti da će koncesioni ugovor biti raskinut uz zadovoljstvo obe ugovorne strane.

Može li „Alpina" da gradi autoput Horgoš - Novi Sad samo na osnovu ugovora sa Vladom Srbije, bez raspisivanja tendera, na kojem bi morala da pobedi? Očigledno je da može. Kad država obelodani da je postigla sporazum sa „Alpinom", kako navodi naš izvor, kalendar događaja nastavlja se time što oba ugovora odlaze pred Nacionalni savet za infrastrukturu. Logično, tu će dobiti zeleno svetlo. Potom, oba ugovora odlaze pred Upravu za javne nabavke koja daje mišljenje o tome da li su oba ugovora u skladu sa našim propisima. I tu je faktor iznenađenja gotovo sasvim isključen. Posle svega, ugovori stižu na sto Vlade Srbije, koja donosi konačnu odluku, a izvršna vlast svakako neće rušiti ugovore u čijem je sporazumnom uobličavanju učestvovala preko svog ministarstva za ekonomiju.

Nakon toga, „Alpina" može da počne da gradi svoj deo autoputa, uz angažovanje oko 30 domaćih podizvođača, dok će projektnu dokumentaciju ustupiti Vladi Srbije kao nosiocu projekta, zajedno sa geodetskim nalazima koje bi zemljište moralo da bude eksproprisano. Država će finansirati i tu, i preostale deonoce ovog autoputa, jer - kako je ministar Mlađan Dinkić ranije izjavio - za ovu namenu u budžetu već postoji 250 miliona evra. Inače, ceo autoput kroz Vojvodinu trebalo bi da bude završen do kraja sledeće godine, najkasnije na proleće 2010. godine.

Čekajući ovo finalno izjašnjenje, da država ne bi gubila na vremenu, Zoran Drobnjak, direktor JP „Putevi Srbije", juče je oformio devetočlani ekspertski tim zadužen za projekat izgradnje na pomenutom koridoru 10. U timu su stručnjaci ovog javnog preduzeća iz oblasti izgradnje i projektovanja puteva, finansija i prava. Njihova obaveza je da pripreme dokumentaciju, projektuju finansije i uobliče pravne poslove sa izvođačima radova.

Ugovor o koncesiji, o čijem sporazumnom raskidu se pregovara celo ovo leto, potpisan je 30. marta prošle godine, čime je špansko-austrijski konzorcijum dobio koncesiju na četvrt veka, dok je rok za okončanje izgradnje autoputa bio pet godina. Kroz anekse ugovora o koncesiji dopisano je da je 31. mart ove godine krajnji rok da koncesionari zatvore finansijsku konstrukciju i krenu da grade autoput, kao i da sa tim datumom započnu naplatu putarine na zatečenim deonicama u čijoj gradnji nisu učestvovali. Rok za završetak autoputa, 31. decembar 2012. godine, mogao je biti produžen. Koncesija je podrazumevala izgradnju leve trake autoputa Horgoš - Novi Sad od 106 kilometara, održavanje 68 kilometara autoputa od vojvođanske prestonice do prestonice Srbije, kao i projektovanje i izgradnju autoputa od Beograda do Požege u dužini od oko 148 kilometara. Na veliki pritisak javnosti, pet meseci posle potpisivanja ovog ugovora o koncesiji, postao je dostupan javnosti tako što ga je tadašnja vlada stavila na svoj veb-sajt.

Obveznice i krediti

Nakon raskida ugovora o koncesiji, Srbija će sama finansirati izgradnju autoputa, tako što osim budžetskih 250 miliona evra planira da emituje obveznice, da uloži deo sredstava od privatizacionih prihoda i da podigne kredite kod međunarodnih finansijskih institucija.

Gradnja od marta 2009. godine

Milutin Mrkonjić, ministar za infrastrukturu, izjavio je juče da će izgradnja autoputa Beograd - Požega najverovatnije početi tokom martu iduće godine. On ističe da još nije završena projektna dokumentacija za autoput od Beograda do Požege, koji je deo koncesije date konzorcijumu „Alpina i Por".

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.