Zatvaraju skelu posle dva veka

Izvor: Blic, 13.Jun.2008, 12:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Zatvaraju skelu posle dva veka

ADA - Vitka čelično-betonska konstrukcija mosta dugog 258 i širokog 11 metara i novi putevi sa bačke i banatske strane, potisnuće sa reke Tise i poslednju skelu uključenu u javni saobraćaj, koja prevozi putnike sa jedne na drugu obalu između Ade i Padeja već gotovo dva veka.

Jednom od poslednjih skeledžija na Tisi, Radovanu - Radici Kneževiću pomažu putnici da vukući kukama po sajli prevezu skelu sa jedne na >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << drugu stranu.

- Motorni brodić „Divan" je u kvaru već desetak dana, ali skela redovno saobraća. Na ceo sat sa banatske, a na pola sata sa bačke strane. Putnika ima, ali neće još dugo. Čim se završi most, skela sigurno odlazi u zasluženu penziju - govori skeledžija Radica.

Predsednik opštine Ada, Ferenc Irmenji izjavio je da se radovi obavljaju po planu i očekuje da most bude otvoren u septembru. Vladimir Momčilović, mašinski inženjer, brine da čelik koji se ugrađuje u most bude kvalitetan.

- Most je dar nemačkog grada Fishofena, gde je bio postavljen na osam stubova i odakle je dopremljen u šest delova. Kako je ovo most na sajlama i ima samo tri stuba, isekli smo ga u više manjih delova i ojačali konstrukciju. Postavljanje je započelo i više od pola delova dužine oko 25 metara i težine oko 100 tona već su na nosećem stubu i sajlama. Za postavljanje elemenata koriste se barže, koje su služile kao pontonski most preko Dunava u Novom Sadu - objašnjava Momčilović.

Noseći stub visok je 80 metara od dna reke koja je ovde široka 220 i duboka 10 metara i samo on je njenom koritu. Trenutno su na mostu najuposleniji varioci i zavarivači, među kojima je i Slavoljub Zdravković, bravar iz Niša

- Radio sam ove poslove 24 godine u niškom MIN-u i po celoj bivšoj Jugoslaviji. Radujem se svakom mostu i spajanju obala, jer donose boljitak svima. Zadovoljan sam zaradom, a slobodne dane koristim da obiđem porodicu u Nišu - kaže on. Pored njega je Ognjen Lalić iz Kladova. Kaže da već 33 godine radi kao zavarivač, a obišao je sva najveća gradilišta u Evropi i Africi.

- Nije lak terenski posao, najviše ispašta porodica, ali navikne se, pa kada završim radove i vidim kako izgleda gotov most, obuzme me zadovoljstvo koje se ne može opisati - kaže Ognjen.

Najkraći put od Rumunije do Hrvatske

Ovaj šesti most na Tisi skratiće put između potiskih industrijskih centara i severnog i srednjeg Banata, a predstavljaće i najkraću sponu između Hrvatske i Rumunije.

- Izgradnja samog mosta biće završena do polovine jula, a tada slede završni radovi, farbanje, elektrifikacija i ostali sitniji poslovi. Druga faza je izgradnja puteva od nasipa do mosta sa obe strane, a treća izgradnja prilaznih puteva sa obe strane. Sa banatske strane to je nekoliko kilometara, a sa bačke 700-800 metara. Novi most, bez prilaznih puteva, košta 920 miliona dinara. Radove koji su počeli 1. juna prošle godine, izvode radnici „Intermosta", investitor je opština Ada, a finansira se iz Fonda za kapitalna ulaganja Vojvodine - kaže Saša Mićić, direktor projekta.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.