Izvor: B92, 27.Mar.2009, 10:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Tender za Veliku plažu i Adu Bojanu
Podgorica -- Crna Gora će objaviti 28. marta tender za gradnju hotelskog kompleksa na Velikoj plaže kod Ulcinja i tender za iznajmljivanje i gradnju objekata na Adi Bojani.
Ministar za ekonomski razvoj Crne Gore Branimir Gvozdenović kazao je da će Vlada ponuditi u zakup 903 hektara zemljišta u zaleđu Velike plaže na 90 godina, po ceni od 15 centi za kvadratni metar, odnosno dva miliona evra godišnje.
>> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << />On je kazao da će zainteresovani zakupci morati da ponude minimalni investicioni program od milijardu evra u prve tri godine i da bi nakon toga dalje investicije trebalo da iznose najmanje tri milijarde evra.
"S obzirom na kompleksnost kompletnog projekta koji obuhvata izgaradnju celokupne infrastrukture hotelsko-turističkih kapaciteta, realno je da gradnja u zaleđu Velike plaže traje 20 godina", rekao je Gvozdenović.
On kaže da je izgradnja na Velikoj plaži "trenutno najveći projekat te vrste u Evropi" i dodaje da vladi "nije prioritetna cena zakupa nego značaj koji će projekat imati za kompletnu crnogorsku ekonomiju".
Ceo kompleks obuhvata 1.357 hektara i sastoji se od 903 hektara u državnom vlasništvu i 138 u privatnom, koje je u procesu restitucije, a biće pridruženo kompletnom projektu. Gvozdenović je precizirao da će 75 odsto zaledja Velike plaže i dalje biti prirodni rezervat za ptice.
Pravo učešća na tenderu, koji će biti otvoren do 1. septembra, imaju kompanije i konzorcijumi koji su u poslednjih osam godina izgradili slične projekte minimalne ukupne površine od 750 hiljada kvadratnih metara vredne milijardu evra. Ponuda mora da sadrži pismo o nameri kompanije koja će upravljati kompleksom i čiji minimalni godišnji promet u poslednje dve godine iznosi 400 miliona evra.
Za izgradnju turističkih kapaciteta na Velikoj plaži zainteresovani su mađarski Trigranit i "Abu Dabi" holding sa Bliskog istoka, saopšteno je ranije iz vlade.
Tender i za Adu Bojanu
Vlada će rapisati i tender za iznajmljivanje i izgradnju turističkih kapaciteta na Adi Bojani, najavio je ministar turizma Predrag Nenezić. On je precizirao da će investitorima u zakup na 90 godina biti ponudjeno 600 hektara državnog zemljišta, te da je ponuđač obavezan da sačuva prirodni rezervat prtica u zaleđu.
Nenezić je kazao da budući zakupac mora da ima godišnji promet od najmanje 400 miliona evra u nekoliko prethodnih godina, kao i minimum milijardu evra realizovanih investicija.
Saopšteno je da zainteresovani investitor mora da ponudi minimalno ulaganje od 200 miliona evra, izgradnju 2.500 ležajeva u hotelskim kapacitetima, te da je moguća i "limitirana" izgradnja stambenih objekata. Planirana je i izgradnja turističkog sela koje bi trebalo da ima sve „elemente tradicionalne arhitekture tog područja", kazao je on.





