Izvor: B92, 20.Jan.2011, 13:45 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Komisija analizira tržište nafte
Beograd -- Komisija za zaštitu konkurencije priprema analizu tržišta uvoza, prerade, veleprodaje i maloprodaje nafte i naftnih derivata u Srbiji.
Ukoliko se pokaže da je bilo povrede konkurencije Komisija je najavil ada će preduzeti svepotrebne mere.
Komisija takođe analizira i izmene Zakona o akcizama kojima su uvedene dvojne akcize na gorivo, kao i Pravilnik o tehničkim i drugim zahtevima za tečna goriva >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << naftnog porekla, kojim je ukinut monopol NIS-a na uvoz nafte.
Nadležna ministrastva, koja su pripremala nove propise, od Komisije nisu tražila mišljenje o predloženim rešenjima.
Skupština Srbije je krajem prošle godine usvojila izmene Zakona o akcizama kojima su utvrđeni različiti iznosi akciza na gorivo.
Time je, kako je ocenila Komisija za zaštitu konkurencije, liberalizacija tržišta naftnih derivata, posle ukidanja monopola NIS-a na uvoz nafte, ograničena na skuplje motorne beznine evropskog porekla i evro dizel, koji je i do sada mogao da se slobodno uvozi.
Podsetimo, nedavno je zbog povećanja cena samo uvoznog goriva reagovala i Evropska unija, koja smatra da se tom uredbom krši Sporazum o stabilizaciji i prodruživanju Srbije i EU.






