Izvor: Blic, 20.Nov.2008, 10:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Godina za velike projekte
U decembru počinju prvi ozbiljni radovi na mostu preko Ade Ciganlije, rekonstrukcija Pančevačkog mosta je u toku, a polako ulazimo i u projektovanje mosta od Zemuna do Borče čija bi izgradnja mogla da počene početkom 2011. godine, najavio je gradonačelnik Beograda Dragan Đilas. Gradske vlasti u narednoj godini planiraju i izgradnju najviše 10 vrtića, a jedan od najbitnijih projekata biće nabavka novih kompozicija vozova i rekonstrukcija postojećih pruga, kako bi Beograd dobio >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << gradsku železnicu.
Prema Đilasovim rečima, u toku je priprema budžeta za narednu godinu, koji će zavisiti od dogovora republičke Vlade i Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), i uslova koje on bude postavio.
- Želimo da u sledećoj godini uđemo u zaista važne investicije, i borićemo se za projekte koji su neophodni Beograđanima. Ove godine uloženo je više od 50 miliona evra u deo obilaznice oko Beograda, plaćamo i obnovu Pančevačkog mosta, kao i mosta u Obrenovcu. U 2009. godini bićemo restriktivniji prema republičkim projektima, pošto moramo da sačuvamo novac za ono što jeste naša nadležnost, odnosno i za škole, obdaništa, vodovod i kanalizaciju, asfaltiranje ulica... - rekao je Đilas istakavši da, osim u sistem gradske železnice, Grad više neće ulagati u republičke projekte.
Prema njegovim rečima, izgradnjom mosta Zemun - Borča otvara se ogroman prostor za investicije i izgradnju stambenog prostora na levoj obali Dunava.
Gradske vlasti planiraju i formiranje odeljenja za infrastrukturne objekte, kako bi se ubrzale urbanističke procedure. Ova služba baviće se i infrastrukturnim objektima poput vrtića, ulica i škola, a imaće i poseban deo koji će se baviti najvećim investitorima u Beogradu.
Gradonačelnik Đilas rekao je da je stav MMF-a potpuno ukidanje subvencija gradskim preduzećima ali, prema njegovim rečima, u nekim kategorijama to nije moguće.
- Grad će nastaviti da daje subvencije za gradski prevoz, vrtiće, vodu... Međutim, ekonomska cena grejanja je nešto do čega polako treba da dođemo. Nije pošteno da se 55 odsto naših sugrađana greju sami i da ih niko ne subvencioniše, a da 45 odsto subvencionišemo svi. Moramo da pronađemo sistem naplate koji će zavisiti od cene gasa i mazuta i da, kako oni rastu, raste i cena grejanja, i oburnuto. U ovom trenutku čekamo Vladu da nam kaže šta je konkretan dogovor sa MMF-om kao i kada bi, i za koliko, ove usluge mogle da poskupe - kaže Đilas.
On je rekao da povećanje cene gradskog prevoza može da se očekuje od Nove godine ali da će ono, za kategorije poput đaka, studenta, penzionera i socijalno ugroženih, biti minimalne.
Đilas je najavio i da će naredne godine biti smanjenja broja zaposlenih u gradskoj upravi, ali i istakao da trenutna finansijska kriza neće usporiti one investicije koje se finansiraju iz gradskog budžeta, ali da će se verovatno odraziti na strane investicije.
Čeka se odluka suda o Zemunu
Skupština grada uvešće privremene mere u Opštini Zemun ukoliko sud utvrdi da sednica na kojoj je usvojen Statut nije bila legalna, izjavio je Đilas. Zemunski odbornici DS juče su predali žalbu Okružnom sudu na „nezakonite odluke Skupštine Opštine Zemun", a rok za odgovor je 48 sati.
- Sada je stvar suda da kaže ko je u pravu i, u zavisnosti od njihove odluke i ukoliko bude bilo potrebe, preduzećemo mere koje su u nadležnosti Skupštine grada. Ukoliko sud kaže da ovo što je urađeno nije legalno, onda je obaveza Grada da na prvoj sednici uvede privremene mere - rekao je Đilas.
Skupština opštine Zemun juče je održala još jednu sednicu na kojoj, između ostalog, zamenjeni ičlanovi izborne komisije, među kojima je i Nataša Anđelković, koja je odbila da glasa za zamenu šest spornih odornika SRS.
S. T.










