Spor u pravosuđu može da nanese štetu evrointegracijskim nastojanjima Srbije, kažu eksperti

Izvor: Southeast European Times, 04.Dec.2014, 17:43   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Spor u pravosuđu može da nanese štetu evrointegracijskim nastojanjima Srbije, kažu eksperti

Štrajk advokata blokira pravosuđe u Srbiji već više od dva meseca, izbacujući iz koloseka polje koje je ključno za njene evropske integracije.

04/12/2014

Igor Jovanović za Southeast European Times iz Beograda – 4.12.2014.

Blokada srpskog pravosuđa, koja zbog štrajka advokata traje već 10 nedelja, može da ugrozi napredak ove zemlje u evropskim integracijama, kažu analitičari. >> Pročitaj celu vest na sajtu Southeast European Times <<

Advokatska komora Srbije je stupila u štrajk 17. septembra sa tvrdnjom da je skupština donela neustavne zakone o javnim beležnicima koji advokatima oduzimaju značajan deo posla sa građanima, a time i veliki deo prihoda. Advokati su takođe izneli zahtev da im se smanje porezi, koji su ove godine povećavani više puta.

Ustavni sud tek treba da iznese ocenu zakona koji je doveo do štrajka advokatske komore.

Tokom više od dva meseca protesta, pravosudni sistem je praktično paralisan, pošto samo mali deo procesa može da se sprovede bez prisustva advokata.

Štaviše, štrajkači i ministar pravde Nikola Selaković su razmenili brojne optužbe, pa advokati traže Selakovićevo razrešenje.

U uzavreloj atmosferi Selaković je optužio advokate da rade u korist nekih tajkuna i lobista protiv kojih se trenutno vode postupci, kao i da pokušavaju da opstruiraju važne procese.

„Postoji veza između politikanata i tajkuna. Nečiji je cilj da spreči osuđivanje biznismena Miroslava Miškovića i oni će sve učiniti da što je moguće više otežaju postupak“, izjavio je Selaković za beogradske medije. Protiv Miškovića se vodi postupak za neplaćanje poreza i finansijske malverzacije u privatizovanim preduzećima za izgradnju puteva.

Advokati su odlučno odbacili te optužbe.

Predsednik Advokatske komore Srbije Dragoljub Đorđević je rekao da je ovakvim izjavama ministar pravde „ujedinio pravosuđe kao nikada do sada“.

„Biće teško, ali ćemo izdržati koliko god bude potrebno i spasićemo pravničku profesiju u Srbiji. Mi štitimo i interese siromašnih građana koji ne mogu da priušte usluge notara, pa su im na taj način uskraćena prava“, kaže Đorđević za SETimes.

Spor između vlade i advokata se toliko pogoršao da je Advokatska komora zatražila od EU da posreduje. Brisel se nije oglasio u pogledu štrajka, ali su predstavnici delegacije EU u Beogradu rekli za SETimes da se „razvoj događaja pažljivo prati u situaciji koja je relevantna za proces pregovora o pridruživanju EU, posebno poglavlje 23 koje se odnosi na vladavinu prava i osnovna ljudska prava.“

Advokati su takođe od predsednika Srbije Tomislava Nikolića zatražili pomoć, jer „najviša instanca vlasti mora direktno da učestvuje u rešavanju problema koji su blokirali pravni život Srbije“.

Vesna Rakić Vodinelić, profesorka prava na beogradskom Univerzitetu Union, kaže za SETimes da će blokada pravosuđa „uticati na evropske integracije zemlje“.

„Aktivnosti koje treba da budu obavljene u pogledu poglavlja 23 i 24 procesa evrointegracija neće biti obavljene, zato što je pravosuđe, na koje se veliki delovi tih poglavlja odnose, blokirano“, kaže Vodinelić, pozivajući državne organe da razreše ovaj spor.

Šta može da se uradi da bi se rešio spor između ministarstva pravde i advokata? Kažite nam šta mislite..

Nastavak na Southeast European Times...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Southeast European Times. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Southeast European Times. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.