Izvor: RTS, 08.Jun.2009, 12:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Mjuziklu "Bili Eliot" deset Tonija
Britanski mjuzikl "Bili Eliot" o rudarevom sinu koji u vreme štrajka mašta da postane plesač, osvojio u Njujorku deset američkih pozorišnih nagrada Toni, uključujući i za najbolji mjuzikl.
Čak deset američkih pozorišnih nagrada Toni ove godine je pripalo britanskom mjuziklu "Bili Eliot", uključujući nagradu za najbolji mjuzikl.
Britanski mjuzikl "Bili Eliot" je priča o rudarevom >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << sinu koji u vreme štrajka mašta da postane plesač.
Trojica mladih glumaca koji se smenjuju u glavnoj ulozi dečaka plesača - Dejvid Alvares , Trent Kovalik i Kiril Kuliš- dele nagradu u kategoriji najbolji glumac u mjuziklu.
Mjuzikl "Bili Eliot" osvojio je još osam Tonija, između ostalog za režiju Stiven Doldri i koreografiju, ali britanska pop pevač Elton Džon koji je komponovao muziku nije dobio prestižno priznanje.
Tonija za najbolju muziku dobili su Tom Kit i Brajan Jorki za mjuzikl"Next to Normal",o ženi koja se suočava sa mentalnom bolešću. Glavna glumica te predstave Alis Ripli osvojila je Tonija u kategoriji najbolja glumica u mjuziklu.
Komedija "Bog masakra" Jasmine Reze o dva bračna para srednjeg staleža čija deca pokreću tuču, proglašena je za najbolji dramski komad, a nagrade su dobili i njen reditelj Metju Vorkas i glavna glumica Marša Gej Harden .
Džefri Raš je dobio Tonija za ulogu u dramskom komadu "Exit the King" u kojem je tumačio kralja na samrti.
Andžela Lensberi osvojila je svog petog Tonija, ovog puta za rolu proročice u rimejku komada "Blithe Spirit" Noela Kauarda .
Glumica i pevačica Lajza Mineli nagrađena je za muzički spektakl "Liza's at the Palace".
Žiri koji čini 800 pozorišnih profesionalaca, među kojima su producenti, glumci i novinari, dodeljuje nagrade u 27 kategorija.
Nagrade Toni ustanovljene su 1947. godine.










