Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 22.Okt.2014, 15:06 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Ministarstvo prihvatilo predlog AKS za nastavak pregovora
Ministarstvo pravde prihvatilo je današnji predlog Advokatske komore Srbije (AKS) da se razgovori nastave na javnom sastanku na kome bi advokaturu predstavljao upravni odbor AKS, na čelu sa predsednikom i predsednici komora u sastavu AKS u delegaciji koju sama advokatura organizuje i ovlasti.
Ministarstvo u saopštenju precizira da je spremno da već sutra bude održan sastanak, uz prisustvo zainteresovanih medija.
Ministarstvo je, takođe, izrazilo zadovoljstvo zbog >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << nepodeljenog stava svih regionalnih advokatskih komora, koje su, kako se navodi, prepoznale jasnu nameru Ministarstva pravde da deluje u pravcu rešavanja aktuelnih problema, nastavkom razgovora ovlašćenih predstavnika advokature i ministarstva.
"Celokupna situacija nameće da, format sastanka, mesto i vreme nisu odlučujuće kategorije, već je isključivo bitan kvalitetan dogovor ovlašćenih predstavnika advokature i ministarstva u interesu građana, advokata i države Srbije", napominje su saopštenju.
Advokati neće pojedinačne pregovore sa Ministarstvom
Upravni odbor Advokatske komore Srbije (AKS) odbio je danas predlog Ministarstva pravde za pojedinačne sastanke sa predsednicima lokalnih komora u njenom sastavu, ističući da bi pregovori u tom formatu bili suprotni odlukama Skupštine AKS i Kongresa advokata i predložio zakazivanje javnog sastanka u prostorijama AKS.
Odlukom Skupštine AKS od 13. septembra, potvrđenom na Kongresu advokata 8. oktobra, Upravni odbor AKS je ovlašćen da pregovora sa predstavnicima Ministarstva pravde i Ministarstva finansija, kao i da donese odluku o prekidu ili nastavku štrajka, navodi u dopisu upućenom Ministarstvu pravde i dostavljenom medijima.
AKS je zbog toga, predložila Ministarstvu pravde da se zakaže sastanak koji bi bio održan u prostorijama te komore u prisustvu javnosti.
Na tom sastanku bi, kako se navodi, advokaturu predstavljao UO AKS na čelu sa predsednikom Komore i predsednicima svih advokatskih komora, "u sastavu i u delegaciji koju AKS u okviru svojih organa ovlasti".
U dopisu AKS se navodi da su jedini legitimni pregovarači, prema aktima AKS i odlukama Skupštine AKS i Kongresa, ispred advokature UO AKS, predsednik AKS i predsednici svih komora u njenom sastavu, i ocenjuje da jutrošnji poziv ministarstva pravde nije dobronameran.
"Niko pa ni ministar pravde nema ovlašćenja da sprečava AKS da obavlja Ustavom i Zakonom o advokaturi utvrđene nadležnosti niti da se meša u unutrašnju organizaciju advokature u Srbiji, koja je utvrđena Zakonom o advokaturi i Statutom AKS", navodi se u tom dopisu.
Beogradski advokari štrajkuju od 10. septembra, a kolege iz cele Srbije pridružili su im se nedelju dana kasnije, 17. septembra.
Ministarstvo pozvalo advokatske komore na razgovore u ministarstvu
Ministarstvo pravde Srbije pozvalo je danas na razgovore predstavnike svih advokatskih komora koje čine Advokatsku komoru Srbije, kako bi što širi krug advokata posredstvom direktnih predstavnika bio detaljno informisan o namerama Ministarstva, saopšteno je danas.
Ministarstvo je saopštilo da želi da se postigne sporazum u "interesu građana, advokata i države Srbije".
U dopisu Ministarstva pravde upućen je poziv za nastavak razgovora sa predstavnicima advokature o načinu rešavanja problema istaknutih u zahtevima advokatskih komora koje su u štrajku od 17. septembra.
"Imajući u vidu da dosadašnji format razgovora nije doneo očekivani pomak ka rešavanju problema, Ministarstvo pravde poziv je uputilo ovlašćenim predstavnicima advokatskih komora - Beograda, Kragujevca, Čačka, Šapca, Niša, Požarevca, kao i AK Vojvodine i AK Zaječar", navodi se u saopštenju.
Ministarstvo pravde je ocenilo da je postizanje dogovora "jedan od ključnih prioriteta Ministarstva" i dodalo da veruje da identično gledište postoji i u redovima advokatske profesije, zbog čega su glavni resursi Ministarstva podređeni rešavanju tog pitanja.
Advokati u Srbiji štrajkuju od 17. septembra i zahtevaju izmene Zakona o javnim beležnicima, kako bi se i njima omogućilo da sastavljaju ugovore koje bi notari overavali, da se smanje stope za obračun paušalnog poreza i smenu ministra pravde Nikole Selakovića.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...
Poziv advokatima na razgovore
Izvor: RTS, 22.Okt.2014
Ministarstvo pravde pozvalo je na razgovore predstavnike svih advokatskih komora koje čine Advokatsku komoru Srbije, da bi, kako je saopšteno, što širi krug advokata posredstvom direktnih predstavnika bio detaljno informisan o namerama Ministarstva...U saopštenju Ministarstva pravde piše da ono...
Beljanski: Atak na nezavisnost advokata
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 23.Okt.2014, 08:15
Član Advokatske komore Srbije Slobodan Beljanski ocenio je danas da javnost svedoči ataku na nezavisnost sudija i advokata, te izrazio zabrinutost zbog stava ministra pravde Nikole Selakovića o Zakonu o advokaturi..."Ono što nas brine je stav ministra (Nikole) Selakovića da je Zakon o advokaturi...






