Advokati ponovo rade

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 12.Nov.2009, 11:11   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Advokati ponovo rade

BEOGRAD - Advokati u Srbiji okončali su štrajk upozorenja zbog plana da se od marta iduće godine advokatske usluge naplaćuju putem fiskalnih kasa i od danas povono rade i pružaju usluge klijentima.

Predsednik protestnog odbora Advokatske komore Srbije Slavko Jelovac najavio je jutros da će, ukoliko ne bude promenjena odluka o obaveznom uvođenju fiskalnih kasa u advokaturi, verovatno, biti doneta odluka o potpunoj >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << obustavi rada advokata.

Takva odluka bi bila predložena Skupštini Advokatske komore Srbije, a od kada će biti obustavljen rad, zavisiće od pregovora i biće odlučeno na predlog upravnog odbora, rekao je Jelovac RTS-u.

Štrajk advokata proteklih dana je dao rezultate i nije tačno da advokati žele da izbegnu obaveze, nego da je reč o pokušaju da se "na mala vrata" advokatura stavi pod kontrolu, rekao je on, dodajući se advokati samo bore za nezavisnost profesije.

Jelovac je istakao da advokati, prema propisima, imaju punomoćje za zastupanje klijenata i da svaka stranka može da dobije potrebni račun.

On smatra da bi se fiskalnim kasama na "zaobilazan" način ugrozila nezavisnost advokature, jer bi svaki "neposlušni" advokat mogao doći u situaciju da mu finansijski inspektor bez obrazloženja zatvori kancelariju na 60 dana.

Jelovac je naveo da nigde u Evropi ne postoje fiskalne kase u oblasti advokature i da u našoj zemlji svi advokati i bez fiskalnih kasa plaćaju porez, a da "siva ekonomija" može da se suzbije i na drugi način.

On je najavio dolazak i predstavnika evropske asocijacije u oblasti advokature i spremnost Advokatske komore za razgovore, ističući da je "zamena teza" da advokati žele da izbegnu svoje obaveze i da je potrebno urediti način plaćanja poreza.

Prethodna tri dana, od 9. do 11. novembra, rad je obustavilo preko 7.000 advokata u Srbiji, zbog čega je više stotina suđenja i istražnih radnji odloženo što na njihovu molbu, što po zakonu koji u određenim delovima krivičnog i pretkrivičnog postupka nalaže obavezno prisustvo advokata, odnosno branioca okrivljenog.

Ministarstvo trgovine koje je predlagač sporne uredbe nije se još eksplicitno izjasnilo o zahtevima advokata, dok je Ministarstvo pravde podnelo usmenu inicijativu da se preispita odredba o uvođenju fisklanih kasa u advokaturu, jer takav način naplate usluga ne postoji ni u jednoj državi Evropske unije.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Advokate žulja PDV

Izvor: Kurir, 12.Nov.2009

BEOGRAD - Trodnevnom štrajku upozorenja zbog pokušaja uvođenja fiskalnih kasa u advokaturu pridružili su se i advokati koji zastupaju optuženike pred Haškim tribunalom. Iako zvanično objašnjenje glasi da su oni u štrajk stupili jer su u obavezi da poštuju pravila matične advokatske komore...

Nastavak na Kurir...

Advokati se vratili u sudnice

Izvor: SrbijaNet.rs, 12.Nov.2009

Advokati u Srbiji okončali su štrajk upozorenja zbog plana da se od marta iduće godine advokatske usluge naplaćuju putem fiskalnih kasa i od danas povono rade i pružaju usluge klijentima. Oni su, medjutim, najavili da će stupiti u generalni štrajk i blokirati rad

Nastavak na SrbijaNet.rs...

Advokati ponovo rade

Izvor: B92, 12.Nov.2009

Beograd -- Advokati u Srbiji okončali su trodnevni štrajk upozorenja zbog uredbe da u martu naredne godine moraju da uvedu fiskalne klase... Oni od danas ponovo rade i pružaju usluge klijentima, ali su najavili da će stupiti u generalni štrajk i blokirati rad pravosuđa ukoliko Vlada Srbije do kraja...

Nastavak na B92...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.