Izvor: Blic, 26.Dec.2011, 13:25 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Protest 1.500 policajaca ispred zgrade Vlade Srbije
Oko 1.500 policajaca okupilo se danas na protestu ispred Vlade Srbije u Beogradu, a Nemanjina ulica u kojoj se nalazi zgrada vlade zatvorena je za saobraćaj.
Policajci zahtevaju poboljšanje materijalnog položaja svih radnika MUP-a i policije, kao i isplatu zaostalih dnevnica i putnih troškova.
Na početku protesta, policajci su minutom ćutanja odali poštu kolegama koji su poginuli prilikom izvršenja službenih zadataka.
Predstavnici NSP tražili su >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << da ih primi premijer Mirko Cvetković jer sa ministrom policije Ivicom Dačićem, kako tvrde, nisu postigli dogovor. Dačić je ranije apelovao na zaposlene koji su članovi Nezavisnog sindikata policije da obustave štrajk.
Policajci su zatražili da svim zaposlenima u Ministarstvu unutrašnjih poslova plata bude povećana za 10.000 dinara.
- Komunalni policajac ima 46.000 dinara platu, zatvorski čuvar 45.000 dinara, a policajac 30.000 dinara. Mi hoćemo samo malo da im se pridružimo, a ne da ih prestignemo. Znamo i da kafe kuvarica u NIS-u ima veću platu od policajca, jer prima 35.000 dinara - rekao je član predsedništva Nezavisnog sindikata policije Blažo Marković ispred zgrade Vlade.
Marković je rekao da će taj sindikat, ako ne budu ispunjeni zahtevi za povećanje plate od 10.000 dinara, narednih dana nastaviti štrajk koji je počeo 12. decembra.
- Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić rekao je da nema para za ispunjenje zahteva, ali mi mislimo da država ima sredstava da reši ovaj problem - rekao je Marković i istakao da štrajk nema veze sa politikom.
Ovaj sindikat je od 12. decembra organizovao zakonsku obustavu rada koja podrazumeva izlazak njihovih članova samo na hitne intervencije u svim segmentima policijskog rada, a od nedavno štrajk je radikalizovan time što se ne registruju vozila javnih i komunalnih preduzeća.
U MUP-u inače deluje 11 sindikata, a uz NSP reprezentativan je još samo Policijski sindikat Srbije.
Štrajk policajaca izazavo je velike saobraćajne gužve i doveo do izmene mnogih linija gradskog saobraćaja.
Pogledaj vesti o: Štrajk policije






