Izvor: B92, 24.Dec.2015, 08:44 (ažurirano 02.Apr.2020.)
"Impresivna istorija smrti protivnika režima RUS"
London -- Izgnani ruski tajkun Mihail Hodorkovski, najžešći kritičar ruskog predsednika Vladimira Putina, kaže da razmišlja da podnese zahtev za azil u Velikoj Britaniji.
On je u intervjuu za BBC govorio o optužbama koje je Rusija protiv njega podigla zbog ubistva gradonačelnika Sibira tokom devedesetih godina prošlog veka zbog kojeg ga je Rusija proglasila „uhapšenim u odsustvu“.
„Definitivno razmatram da podnesem zahtev za azil u Velikoj Britaniji. >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Putin me očigledno sada vidi kao ozbiljnu pretnju“, rekao je on.
Nekada najbogatiji čovek Rusije proveo je deset godina u zatvoru zbog optužbi za prevaru za koje navodi da su politički motivisane.
Putin ga je pomilovao 2013. godine i sada živi u inostranstvu, uglavnom u Švajcarskoj.
„Predsednik Putin me shvata kao pretnju, pre svega ekonomski zbog mogućeg oduzimanja ruske imovine u inostrantvu, ali i politički, jer sam neko ko bi potencijalno mogao da pomogne demokratskim kandidatima na izborima 2016. godine“, ističe Hodorkovski.
Rusija će naredne godine održati izbore za poslanike donjeg doma parlamenta – Dumu.
Na pitanje novinara da li se oseća ugroženim u svetlu niza ubistava Putinovih protivnika u poslednjih nekoliko godina Hodorkovski kaže da je „istorija smrti protivnika režima impresivna“.
„Ali ja sam bio u zatvoru deset godina mogao sam da budem ubijen svakog dana. U Londonu se osećam mnogo bezbednije nego tokom tih dana“, navodi on.
Kada je 2013. godine napustio Rusiju rekao je da se neće mešati u politiku. Međutim, za BBC kaže da će pomoći „mladim aktivistima u Rusiji da steknu političkko iskustvo i predstave alternativu postojećem režimu“.
Prema njegovim rečima bilo bi „previše optimistično“ govoriti o promeni vlasti u Rusiju odmah.
„Ali prilično sam siguran da će u okviru deset godina režim biti promenjen i nadam se da ću u tome imati značajnu ulogu“, ističe Hodorkovski.
HODORKOVSKI: Putin me vidi kao ozbiljnu pretnju, tražiču azil u Britaniji
Izvor: Kurir, 24.Dec.2015
Bivši naftni magnat i biznismen Mihail Hodorkovski je u intervjuu za BBC, pošto je ruski sud objavio "njegovo hapšenje u odsustvu", rekao da "definitivno razmatra da podnese azil u Britaniji" i da se u Londonu oseća sigurno..."Putin me vidi, što je sada očigledno, kao ozbiljnu pretnju", kazao je...














