
Izvor: Blic, 23.Jun.2011, 01:15 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Tinejdžeru preti šest decenija zatvora u SAD
Britanska policija smatra da je obavila “veoma značajan” posao hapšenjem 19-godišnjeg Rajana Klirija, studenta iz Vikforda u Eseksu, osumnjičenog da je bio mozak hakerske organizacije “Lalzsek” koja je u poslednja dva meseca izvela napade na državne i korporativne sajtove u svetu, prvenstveno britanske i američke.
Mladiću obolelom od agorafobije, straha od otvorenog prostora i mnoštva ljudi, koji je život provodio na internetu, sada preti izručenje u SAD, gde >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << bi mogao da dobije zatvorsku kaznu od 60 godina zbog hakovanja sajtova Senata i CIA.
Poslednja meta napada "Lalzseka” bio je sajt britanske Agencije za teške oblike organizovanog kriminala koja je pandan američkom FBI, a tokom ovog proleća grupa je napadala i britanske banke, kao i TV mrežu „Foks" u SAD i japansku kompaniju „Soni". Uprkos tome što je "Lalzsek” na Tviteru objavila da Kliri nije deo organizacije, već da su "na njegovom IRC serveru samo držali jednu od mnogobrojnih legalnih čet soba”, detektivi Skotland jarda i FBI koji su zajedno uhapsili Klirija tvrde da je on "ozbiljan igrač” u okviru organitacije.
"Lalzsek” se odvojila od hakerske organizacije "Anonimus” koja je prošle godine napadala sajtove „Amazona", „Masterkarda", „Pejpala" i „Vize" u znak podrške Vikiliksu i njegovom osnivaču Džulijanu Asanžu.
Rajana Klirija poznanici opisuju kao usamljenika, a majka Rita kaže da njen sin pati od agorafobije i hiperkinetičkog poremećaja, kod kojeg obolela osoba nema mogućnost koncentracije, hiperaktivna je i nepredvidljivog ponašanja. Prema tvrdnji majke, Rajan nije napustio njihovu kuću u poslednje četiri godine, a retko je izlazio i iz svoje zatamnjene sobe u kojoj ima dva kompjutera, erkondišn, pokvaren televizor i krevet.
- U potpunosti je zatvoren u sebe, iz sobe je izlazio samo kada je trebalo da ide u kupatilo. Morala sam ispred vrata da mu ostavljam obroke - kaže Rajanova majka, koja tvrdi da njen sin pati od manično-depresivne psihoze, koja je još poznata kao bipolarni afektivni poremećaj.
Rita navodi da ne zna kako Rajan podnosi da bude odvučen odjednom od kuće, pošto iz nje uopšte nije izlazio. Kliriju je sa pet godina konstatovan hiperkinetički i emocionalni poremećaj, a sa deset godina je pokušao samoubistvo, nakon čega je nastavio školovanje u specijalnoj školi u Kolčesteru. Klirijeva kaže da se plaši da bi Rajan ponovo mogao da pokuša da digne ruku na sebe.
Otac Nil i 22-godišnji brat Mičel pitali su Rajana što toliko puno vremena provodi na internetu, a on im je odgovarao da samo igra igrice. Rajan je stalno govorio u kompjuterskom žargonu, koji članovi njegove porodice nisu mogli da razumeju. Policija je u kuću Klirijevih došla u ponedeljak uveče i policajci su proveli pet sati sa Rajanom u priči pre nego što su ga odveli. Rajanov brat Mičel smatra da uhapšeni nije osoba koja bi načinila neku ludost.
- Stalno je bio u svojoj sobi, bili biste srećni kada bi otvorio kapke na prozorima - rekao je Mičel.
Najmlađi hakeri
„Mali haker" (10) iz Meklina u Virdžiniji (SAD) upao je prošle godine u kompjutersku mrežu svoje osnovne škole, i policija ga je locirala, ali nije otkrila njegov identitet, niti podizala optužnicu; verovatno je najmlađi haker na svetu; Džejk (14) iz Talaga u Irskoj upao je ove godine u onlajn igricu „Kol of djuti: Modern vorfer 2" da bi metodom fišinga skinuo podatke korisnika; prema nezvaničnim informacijama, sada prima platu u „Majkrosoftu"; Šejn Keli (19) iz Solihala u Engleskoj 2008. je sa 16 godina bio najmlađi koji je završio kurs koji važi za najprestižniji u svetu internet bezbednosti namenjen studentima starijim od 21 godine; Džordž Hoc (22) iz Nju Džerzija u SAD pre nekoliko godina je prvi otključao ajfon, a upao je i u „Sonijevu" mrežu da bi igrice sa konzole plej stejšn 2 igrao na plej stejšn 3, zbog čega ga je japanska kompanija tužila; Ankit Fadia (26) iz Nju Delhija u Indiji sa 15 godina je za izdavačku kuću „Mekmilan" objavio knjigu „Etičko hakovanje"; navodno je u očestvovao u dešifrovanju poruka operativaca Al Kaide.
Najpoznatije hakerske grupe
Aktivne: Anonimus, Lalz sekjuriti (Lalzsek)
Raspuštene: Lidžn of dum, Masters of disepšen, TESO
Povezane vesti: Uhapšen tinejdžer koji je organizovao hakerske napade na CIA i Skotland jard
Tinejdžeru preti šest decenija zatvora u SAD
Izvor: Poverljivo.com, 23.Jun.2011
Britanska policija smatra da je obavila “veoma značajan” posao hapšenjem 19-godišnjeg Rajana Klirija, studenta iz Vikforda u Eseksu, osumnjičenog da je bio mozak hakerske organizacije “Lalzsek” koja je u poslednja dva meseca izvela napade na državne i korporativne sajtove u svetu, prvenstveno...